Co zrobić, kiedy zaginie nam dowód rejestracyjny?

1

Każdemu z nas czasem coś ginie, gubimy w ciągu swojego życia najróżniejsze rzeczy. Czasami są one ważne bądź kosztowne, czasami błahe. Zdarza się , niestety, iż gubimy dokumenty. Co zatem należy zrobić w przypadku, gdy zgubiony zostanie tak ważny dokument, jak dowód rejestracyjny pojazdu?
Powinniśmy pamiętać, iż dowód rejestracyjny jest najważniejszym dokumentem, stwierdzającym właściciela oraz stan techniczny pojazdu. Według przepisów prawa o ruchu drogowym bez niego nie powinniśmy poruszać się autem po drogach publicznych.

Gdy jedziemy samochodem bez dowodu rejestracyjnego a do kontroli zatrzymuje nas policja, grozi nam nie tylko mandat, ale także odholowanie auta na policyjny parking. Nie warto zatem ryzykować. Należy możliwie szybko zgłosić zgubienie dowodu rejestracyjnego do odpowiednich instytucji.
Nie jest to wcale skomplikowane. W pierwszej kolejności należy udać się do Wydziału Komunikacji. Tam składamy oświadczenie o zgubieniu dowodu rejestracyjnego oraz wniosek o wydanie jego duplikatu (wtórnika). Aby taki wniosek złożyć, musimy mieć przy sobie dowód osobisty oraz aktualne tablice rejestracyjne naszego samochodu. Przy składaniu wniosku będziemy musieli także podpisać klauzulę stwierdzającą, iż zagubiony dokument nie został nam zabrany przez organ kontroli ruchu drogowego, ani inne osoby do tej czynności uprawnione. Zobowiązujemy się też pisemnie do zwrócenia do Wydziału Komunikacji dowodu rejestracyjnego w przypadku, gdyby jednak się odnalazł.

Po dopełnieniu tych formalności, zostanie nam wydany tymczasowy dowód rejestracyjny, tak zwany „miękki”. Będzie on ważny przez trzydzieści dni. Zmianie ulegną także znaki legalizacyjne naszego pojazdu, a więc powinniśmy dostarczyć do Wydziału Komunikacji stosowną tabliczkę. Za te wszystkie operacje zapłacimy około 90 złotych, załatwienie zaś wszelkich formalności, nie powinno nam zająć więcej niż pół godziny.

Wydział Komunikacji ma miesiąc na wydanie nam nowego dowodu rejestracyjnego , który zastąpi zagubiony.

Nie warto zatem załamywać rąk, gdy zgubimy dowód, ani ryzykować i jeździć bez niego. Tym bardziej, iż zagubiony dokument może dostać się w niepowołane ręce i zostać wykorzystany celem przejęcia naszego samochodu. Jeśli miałoby to miejsce, a my nie zgłosilibyśmy wcześniej faktu zgubienia dokumentu, nie dostalibyśmy nawet odszkodowania. Zatem nie warto ponosić takiego ryzyka. Poświęcenie niecałej godziny i wypełnienie odpowiednich dokumentów w urzędzie, może nie należy do przyjemności, lecz jest o wiele mniej przykre, niż mandat, utrata auta albo udowadnianie na policyjnym parkingu swoich praw do odholowanego pojazdu.

Udostępnij

1 komentarz

  1. U nas w mieście nigdy nie słyszałem żeby ktoś odebrał nowy dowód rejestracyjny szybciej niż 3 tygodnie, jak widać Urząd ma wiele takich zleceń, może też warto pomyśleć o zwiększeniu ilości osób pracujących tam i wszelkie sprawy byłyby załatwiane niemal z dnia na dzień.

Dodaj komentarz