Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

1

Czy apteczka jest obowiązkowa? Tak, a od pewnego czasu Unia Europejska wprowadziła normy jej wyposażenia.

Apteczka samochodowa powinna znajdować się w zaopatrzeniu każdego auta, bez względu na to, czy podróżujemy samochodem codziennie do pracy, czy tylko używamy go od święta. Dlaczego jest to tak ważne i co powinna zawierać apteczka? Apteczka samochodowa jest niezbędna w razie wypadku. Podczas podróży zdarzają się również zwykłe otarcia czy ugryzienia przez owady. Wyposażenie apteczki samochodowej powinno być podobne do zwykłej apteczki. Nie mogą się w niej jednak znajdować rzeczy, które mogłyby zaszkodzić poszkodowanemu, czyli np. produkty żywnościowe czy leki. Wybierając się w podróż warto pamiętać, że jesteśmy zobowiązani udzielić pomocy ofiarom, jeśli jesteśmy świadkami wypadku. W apteczce nie może więc zabraknąć koca ratunkowego termoizolacyjnego, który jest niezbędny w ekstremalnych sytuacjach.

Podstawowe wyposażenie apteczki samochodowej

Co, oprócz koca, powinna zawierać apteczka opatrunek indywidualny jałowy, plaster z opatrunkiem 10 x 6 cm , plaster z opatrunkiem 10 x 8 cm, plaster bez opatrunku, opaskę elastyczną 4 m x 8 cm, opaskę elastyczną 4 m x 10 cm, kompresy gazowe ½ m2, kompresy gazowe 9 x 9 cm, bandaż dziany 4 m x 5 cm, bandaż dziany 4 m x 10 cm, rękawiczki ambulatoryjne niejałowe, maseczkę do sztucznego oddychania, worek foliowy, instrukcję udzielania pierwszej pomocy i nożyczki (z zaokrąglonym końcem). Apteczka powinna znajdować się w łatwo dostępnym i widocznym miejscu, np. przy tylnej szybie samochodu. Unia Europejska zaleca, aby apteczki oznaczane były białym krzyżem na zielonym tle. UWAGA! W apteczce nie powinny znajdować się środki dezynfekcyjne jak spirytus lub woda utleniona. Opakowania tych środków mogą ulec zniszczeniu i tym samym zniszczyć wyposażenie apteczki. Można je zastąpić chusteczkami nasączonymi spirytusem.

Udostępnij

1 komentarz

  1. W Polsce nie ma ustawowego obowiązku posiadania apteczki samochodowej, ale warto ją mieć dla własnego bezpieczeństwa. Poza tym będąc świadkami wypadku, jesteśmy zobowiązani do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym. Więc jak najbardziej jestem za tym aby ją mieć w samochodzie .

Dodaj komentarz