Jak wymienić olej w BMW?

0

Wymiana oleju silnikowego zalecana jest w każdym modelu samochodu, w tym także we wszystkich modelach BMW. Czynność tę należy powtarzać najpóźniej po każdych 20-30 tysiącach km, a wielu mechaników zaleca tę wymianę o połowę wcześniej. Z pozoru banalne zadanie możliwe jest do wykonania we własnym garażu.

Jak w większości samodzielnych napraw podstawowym czynnikiem skłaniającym właścicieli pojazdów do samodzielnych napraw jest oszczędność pieniędzy, ale też potrzeba uczenia się mechaniki własnego samochodu i oszczędność czasu. Nawet najprostsze zadanie w warsztacie musi odczekać na swoją kolejkę, a brak samochodu dla właściciela oznacza znacznie mniejszy komfort lub wręcz niemożność realizowania obowiązków zawodowych.

W takich sytuacjach warto pokusić się o samodzielną wymianę oleju.

Dlaczego i kiedy wymieniać olej w BMW?

Regularna wymiana oleju jest niezwykle istotna dla sprawnego działania silnika, jak i dla stopnia jego zużywania się podczas pracy. Wysłużony, przepracowany olej nie spełnia już swojego zadania. Dlatego tak ważne jest systematyczne przeprowadzanie tej czynności, dzięki której silnik dłużej zachowa pełną sprawność, a właściciel samochodu uniknie kosztownego remontu. Po wspomnianej ilości kilometrów pracujący w wysokich temperaturach olej traci właściwości smarne i nie zapewnia już skutecznej ochrony ruchomych części silnika.

Podejmując decyzję o jego samodzielnej wymianie powinniśmy przede wszystkim określić rodzaj i klasę oleju, decydując się na produkt syntetyczny, półsyntetyczny lub mineralny. Ważna jest również ilość wymienianego oleju, dostosowana do potrzeb konkretnego silnika BMW.

Co będzie potrzebne do wymiany oleju?

Przed przystąpieniem do wymiany oleju powinniśmy się odpowiednio przygotować. Zakup oleju to jedna z takich czynności, podczas której najlepiej kierować się wskazaniami producenta. Jeśli kupimy zbyt duże opakowanie pozostałość nie zmarnuje się, służąc w przyszłości do uzupełniania braków.

Pozostałe przybory, które będą potrzebne podczas wymiany oleju to naczynie o pojemności min. 10 l przeznaczone na stary olej, klucz do odkręcenia śruby spustowej odpowiedni do modelu BMW, filtr oleju z uszczelką, klucz do jego wymiany, bawełniana tkanina do wycierania, nowe podkładki i uszczelki do korka spustowego. Wszystkie potrzebne do wymiany oleju elementy można zamówić wybierając internetowy sklep BMW, specjalizujący się w asortymencie przeznaczonym do modeli tej marki. W ofercie sklepu znajdzie się też odpowiedni olej oraz specjalny dodatek do oleju.

Wymiana oleju

Czynność wymiany oleju wymaga ustawienia pojazdu na płaskiej powierzchni i podstawienia pod otwór spustowy naczynia na stary olej. Podczas odkręcania korka warto przytrzymywać go aż do pełnego wykręcenia, bowiem w przeciwnym wypadku wyciekający szczelinami płyn zanieczyści wszystko dookoła. Po wykręceniu korek należy usunąć szybkim ruchem. Po spuszczeniu oleju należy wymienić filtr korzystając bądź ze specjalnego klucza, bądź z klucza płaskiego o odpowiednim dla modelu BMW rozmiarze.

Po oczyszczeniu powierzchni ścierką montujemy nowy filtr, wcześniej przecierając uszczelkę czystym olejem i dokręcamy śrubę z wyczuciem, aby nie przekręcić gwintu. Warto też wymienić uszczelkę pod korkiem spustowym. Ostatnim etapem jest wlanie oleju przez górny otwór pod klapą silnika. W pierwszej kolejności wlewamy ¾ zalecanej ilości, a po kilku minutach i sprawdzeniu bagnetem dolewamy do wymaganego poziomu. Warto też odpalić silnik samochodu i sprawdzić poziom po kilku minutach pracy oraz jego ostudzeniu.

Zużyty olej koniecznie musi być poddany utylizacji.

Udostępnij

Dodaj komentarz