Wszystko co powinieneś wiedzieć o badaniu technicznym auta

1

Badanie techniczne pojazdu mechanicznego,  w tym również samochodu osobowego jest podstawowym obowiązkiem każdego kierowcy. Jest ono niezbędne, aby pojazd został dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Wykonywane jest przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów, a rezultaty i terminy badania w każdym przypadku odnotowane są w dowodzie rejestracyjnym auta.

Dopuszczenie aut osobowych, ale również pojazdów typowo  ciężarowych, motocykli czy pojazdów rolniczych do ruchu drogowego zależy w głównej mierze od pozytywnego przejścia badania technicznego. Z kontroli tego typu wyłączone są nowe samochody, które opuściły fabrykę i mają homologację. W takich przypadkach pierwsze badanie przeprowadzone zostanie dopiero po 3 latach od momentu pierwszej rejestracji, drugie – po kolejnych 2 latach, natomiast następne odbywać się będą w terminie nie późniejszym niż rok od ostatniego pomiaru.

Wszelkiego rodzaju informacje dotyczące badania technicznego samochodu znajdziemy w Kodeksie Drogowym. Zakres tej kontroli w polskim prawie regulowany jest dla poszczególnych rodzajów pojazdów w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. I tak, dla aut osobowych są to procedury takie jak:

–  identyfikacja pojazdu, weryfikacja numeru VIN

–  kontrola dodatkowego wyposażenia np. samochód z instalacją LPG

– sprawdzenie stanu i poprawności ogumienia, oświetlenia, układu hamulcowego, układu kierowniczego, nadwozia, układu wydechowego, silnika oraz elementów bezpieczeństwa

– sprawdzenie występowania obowiązkowego wyposażenia tj. trójkąt ostrzegawczy, gaśnica.

 

Jeżeli badanie techniczne pojazdu zostanie ocenione negatywnie, to samochód nie zostaje dopuszczony do ruchu drogowego, a Stacja Kontroli pojazdów zmuszona jest do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Kierowca w tym wypadku zobowiązany jest do usunięcia wszelkich nieprawidłowości w przeciągu 14 dni. Wydatek związany z kontrolą techniczną to 100 zł, natomiast dla pojazdów z LPG/ CNG – 162 zł.  Jeżeli Stacja Kontroli zatrzymała nam dowód, to wtórnej weryfikacji podlegają tylko i wyłącznie te podzespoły, w których stwierdzono nieprawidłowości.

Bardzo często przegląd techniczny i badanie techniczne pojazdu są pojęciami ze sobą mylonymi – jest to błąd! Badanie techniczne jest obowiązkowe, bez niego auto nie może zostać dopuszczone do ruchu. Przegląd techniczny to natomiast czynność okresowa określona przez producenta mająca na celu wymianę części i płynów eksploatacyjnych.  Częstotliwość realizacji przeglądów określana jest w sposób indywidualny. Wszystko zależy od modelu i wersji silnikowej auta.

Pamiętajmy, odpowiedni stan techniczny samochodu daje pewność bezproblemowego przebrnięcia przez procedury, które są związane z badaniami technicznym, a co najważniejsze jest gwarancją odpowiedniego poziomu  bezpieczeństwa podczas jazdy na drodze.

 

Udostępnij

1 komentarz

  1. Mi na przeglądzie wyszły klocki do wymiany w mojej cytrynce ale juz patrzyłem na necie że zamienniki delphii są w dobrej cenie więc bólu przy płaceniu nie będzie. Oczywiście warsztat prubował mi wcisnać orginały ale swoj rozum mam i nie bede przepłacać

Dodaj komentarz