ŠKODA świętuje podwójny finisz na podium Rajdu Szwecji

0

Fabryczny zespół rajdowy ŠKODA Motorsport rozpoczął sezon od podwójnego finiszu na podium Rajdu Szwecji. Podczas drugiej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata FIA WRC 2, Szwed Pontus Tidemand, dla którego domowy start był pierwszym z nowym pilotem, Szwedem Jonasem Anderssonem, zajął drugie miejsce w klasyfikacji WRC 2. Druga załoga ŠKODY, fiński duet Esapekka Lappi i Janne Ferm, spadli przez chwilę na jedenastą lokatę po popełnieniu błędu w piątek, ale po spektakularnej jeździe w sobotę i niedzielę awansowali na najniższy stopień podium.

„Podczas drastycznie skróconego rajdu nasze załogi dowiodły, że ŠKODA Fabia R5 to jeden z najlepszych samochodów w stawce Mistrzostw Świata WRC 2 niezależnie od warunków – także na śniegu i lodzie” – powiedział dyrektor ŠKODA Motorspor Michal Hrabánek.

„Niestety nasze wysiłki nie były wystarczające, by ostatecznie zwyciężyć, ale siedem zwycięstw na odcinkach specjalnych pokazuje, że nasz zespół stać na zajmowanie najwyższych lokat. Wynik ten daje nam wszystkim jeszcze większą motywację do wytężonej pracy podczas kolejnych rund WRC 2”.

Jako że po zmianie harmonogramu rajdu przez organizatorów w niedzielę został rozegrany tylko finałowy odcinek, miejscowy bohater Pontus Tidemand miał tylko 15,87 kilometra na zmniejszenie straty 17,9 sekundy do liderującego w rajdzie Brytyjczyka Elfyna Evansa. „Próbowaliśmy wszystkiego, ale niestety nie było szans na zniwelowanie takiej straty na pojedynczym oesie” – powiedział Tidemand, który skończył rajd ze stratą 14,7 sekundy do zwycięzcy. „Mimo to jestem zadowolony z mojego drugiego miejsca – to najlepszy rezultat, jaki kiedykolwiek osiągnąłem w moim domowym rajdzie. To był dla mnie ważny start, ponieważ w roli mojego pilota debiutował Jonas Andersson. Współpracowaliśmy w doskonałej harmonii od samego początku i już czekam na kolejne wspólne starty. Gratuluję Elfynowi Evansowi, zasługiwał na zwycięstwo po zaprezentowaniu tak fantastycznej formy”.

Druga załoga zespołu Lappi/Ferm zaprezentowała w niedzielę mistrzowską jazdę, która dała im zwycięstwo w finałowym etapie i na ostatnich metrach także awans na trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej, kosztem Norwega Andersa Grøndala. „Najlepszy czas podczas tego krótkiego, ostatniego dnia dał mi satysfakcję” – powiedział Lappi, który jeszcze w niedzielę rano tracił do Grøndala 8,7 sekundy.

„Zakończenie rajdu na trzeciej pozycji po tym wszystkim to fantastyczne uczucie. Gratuluję całemu zespołowi ŠKODA Motorsport, który po raz kolejny dostarczył nam bardzo szybki i niezawodny samochód”.

Rajd Szwecji jest częścią Rajdowych Mistrzostw Świata jako runda organizowana na śniegu i lodzie regularnie od roku 1965. Wcześniej miał miejsce latem i znany był jako „Rajd Dnia Polarnego”. W tym roku w bazie rajdu w Karlstad nie było tak ciepło jak podczas pierwszego startu rajdu latem 1950 roku, ale ciepły, wręcz wiosenny klimat na początku tego tygodnia zmusił organizatorów do odwołania dziewięciu z 21 pierwotnie zaplanowanych odcinków specjalnych.

Zamiast typowych śnieżnych i pokrytych lodem tras, w wielu miejscach pozostało tylko błoto i mokry żwir, na którym jazda z przygotowanymi specjalnie do tego rajdu oponami kolcowanymi byłaby zbyt niebezpieczna. Trasa rajdu ostatecznie została skrócona z 331,21 km do 226,48 pomiarowych kilometrów, co daje tegorocznemu Rajdowi Szwecji tytuł najkrótszych zawodów Rajdowych Mistrzostw Świata w historii.

Klasyfikacja końcowa Rajdu Szwecji (WRC 2):

1. Evans/Parry (GB/GB) Ford Fiesta R5 2 godz. 5 min 4,4 s,
2. Tidemand/Andersson (S/S) ŠKODA Fabia R5 + 14,7 s,
3. Lappi/Ferm (FIN/FIN) ŠKODA Fabia R5 + 1 min 50,9 s,
4. Grøndal/Walfridsson (N/S) Ford Fiesta R5 + 1 min 53 s,
5. Brynildsen/Fredriksson (N/S) Ford Fiesta R5 + 2 min 30,5 s.

Liczba Rajdu Szwecji: 7

Podczas rywalizacji zredukowanej z początkowych 21 odcinków do zaledwie dwunastu, kierowcy zespołu ŠKODA Motorsport zwyciężyli w siedmiu z nich. Pontus Tidemand był najszybszy na oesach Torsby 2, Vargåsen 1 i Karlstad 2. Esapekka Lappi zanotował najlepsze czasy na odcinkach Svullrya 2, Rämmen 2, Vargåsen 2 i na końcowym Värmullsåsen 2. Najwięcej odcinkowych zwycięstw podczas całego rozgrywanego na drogach Szwecji i Norwegii rajdu przypadło więc ŠKODZIE Fabia R5.

Źródło: www.skoda-auto.pl 

Udostępnij

Dodaj komentarz