Sedan czy hatchback?

1

Sedan to rodzaj samochodu osobowego z trójbryłowym, zamkniętym nadwoziem. Ma bardzo wyraźnie oddzielony przedział silnikowy i bagażowy.

W latach 50-90. XX wieku rodzaj takiego nadwozia był najczęściej spotykanym na drogach. Obecnie sedan wciąż jest uważany za najbardziej klasyczny i elegancki. Często takie luksusowe nadwozie nazywane jest limuzyną.

Skąd wzięło się pojęcie, że sedan należy do samochodów luksusowych? Wystarczy spojrzeć, czym pokonują trasy ważne osobistości, prezydenci, pracownicy BOR-u, posłowie, prezesowie firm. Piękna, czarna iskra na horyzoncie. Taki samochód robi wrażenie nie tylko z wyglądu, ale i charakteru, jaki wykazuje na drodze. Sedan jest często wybieranym środkiem transportu, również z uwagi na wygodę – duże tylnie drzwi, zapewniające komfort dla wsiadającego. Widząc również inne znane gwiazdy showbiznesu, można zauważyć modę na ten typ samochodu. Paniom w pięknych, długich sukniach i wysokich obcasach również jest wygodniej wsiąść, a tym bardziej efektownie wysiąść z auta, prosto na czerwony dywan.

Warto też zauważyć praktyczność tego samochodu. Bagażnik oddzielony jest od okna i otwierany bez tylnej szyby, co sprawia, że przy otwieraniu go w zimowe dni, pasażerom nie wieje w głowy.

Biorąc pod uwagę komfort prowadzenia, można zauważyć ogromną ilość miejsca za kierownicą. Dzięki temu każdy (bez względu na wzrost i wagę) będzie czuł się komfortowo oraz czerpał przyjemność z podróży. Poza tym, samochody z nadwoziem typu sedan, cieszą się popularnością wśród młodych, jak i starszych osób.

Hatchback (z angielskiego: hatch – właz, drzwi; back – tył) jest to rodzaj samochodu osobowego z zamkniętym nadwoziem. Jest on wyposażony w dużą, tylną pokrywę (klapę) przestrzeni bagażowej, która stanowi trzecie lub piąte drzwi. Mówiąc wprost – bagażnik można otwierać z zewnątrz, po podniesieniu do góry tylnej klapy, bądź z wnętrza pojazdu lub po odchyleniu oparcia tylnego siedzenia. Klapa połączona jest z tylnym oknem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest stworzenie większej przestrzeni bagażowej oraz gabarytowej, poprzez złożenie tylnych siedzeń.

Samochody z nadwoziem typu hatchback zaczęły się pojawiać już w latach 50. XX wieku, ale dopiero w latach 70. nastąpiło zwiększenie produkcji aut tego typu. Właśnie wtedy większość producentów samochodów miejskich i kompaktowych miała w swojej ofercie modele z nadwoziem typu hatchback.

Samochody luksusowe

Rozwój technologii widoczny jest w każdej dziedzinie. Nowe gadżety, aplikacje i unowocześnienia stały się torem patrzenia konsumentów. Innymi słowy – im więcej guzików, tym więcej zabawy, za którą trzeba zapłacić. Patrząc na wygląd, ważnym elementem jest również wnętrze pojazdu. Skórzane obicia i gładka tapicerka stały się luksusem, na który nie każdego stać. Ważnym elementem w wykończeniach samochodów jest też rodzaj stosowanych felg, które podkreślają klasę i styl danego pojazdu.

Częściej to właśnie samochody typu sedan są postrzegane jako luksusowe, co jest stereotypem. Ten rodzaj nadwozia uważany był przez kierowców za bardziej bezpieczny (gdy nie były montowane poduszki powietrzne w samochodach). Tak, jak i kiedyś, tak i dziś, sedan uchodzi za samochód luksusowy. Tego typu modele wciąż produkowane są przez znane marki, takie jak Rolls Royce czy Bentley, które kupują bogaci klienci.

Sedan a hatchback

Podstawową różnicą w tych nadwoziach jest otwieranie tylnej klapy bagażnika (sedan bez tylnej szyby, hatchback – szyba połączona z tylna klapą), co pozwala zwiększyć przestrzeń bagażową w samochodach typu hatchback. Jeśli chodzi o wyposażenie, to może być podobne w obu wersjach.

Warto dodać, że samochody z nadwoziem typu hatchback mają większy poziom hałasu podczas prowadzenia, na co skarżą się posiadacze tego typu aut.

Jaki samochód kupić?

Kupno samochodu w obecnych czasach jest jedną z najważniejszych decyzji. Rodzaj samochodu, marka, typ silnika, a nawet kolor. Warto też zwracać uwagę na praktyczną stronę auta. Młode osoby, decydujące się na zakup nowego auta, patrzą głównie na wygląd pojazdu, moc silnika i średnie zużycie paliwa. Zazwyczaj wybierają mniejsze modele typu hatchback w wersji trzydrzwiowej. Młode małżeństwa, wybierając auto, patrzą na jego funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz rozmiar (tak ważny w przypadku powiększenia się rodziny).

Coraz większą popularnością cieszą się samochody w wersji liftback, które łączą cechy sedana i hatchbacka. Jest to nadwozie często mylone z sedanem, jednak samochody te posiadają tylną szybę, podnoszoną wraz z pokrywą bagażnika oraz (w niektórych przypadkach) z tylną wycieraczką. Wersja liftback jest dla osób, które chcą połączyć klasykę limuzyn (sedanów) z funkcjonalnym bagażnikiem hatchbacka. Przykładowymi samochodami typu liftback są np. Škoda Octavia czy Seat Toledo I generacji.

Udostępnij

1 komentarz

Dodaj komentarz