Nietypowe hobby – pilot kierowcy rajdowego

0

W samochodzie sportowym w trakcie rajdu samochodowego obok kierowcy zasiada pilot rajdowy. Jest on członkiem załogi, a jego podstawowym zadaniem jest instruowanie kierowcy. Pilot na podstawie notatek, które sporządził w trakcie treningu mającego na celu zapoznanie się z trasą rajdu, opisuje kierowcy trasę odcinka specjalnego, uwzględniając m.in. przeszkody

Od przejażdżki do kierowcy rajdowego

Przejażdżka samochodem rajdowym jest niezapomnianym przeżyciem dla każdego fana motoryzacji, niezależnie od płci i wieku. Agresywny ryk silnika Ferrari czy Lamborghini, zawrotna prędkość i niesamowite emocje – to wszystko, czego pragnie doświadczyć miłośnik sportu samochodowego. Niekiedy hobby, jakim jest motoryzacja, staje się prawdziwą pasją prowadzącą do rozpoczęcia przygody z profesjonalnymi rajdami samochodowymi. Marzenie o zostaniu kierowcą rajdowym rozpoczyna się od wstąpienia do Automobilklubu lub klubu zrzeszonego w Polskim Związku Motorowym. Kolejnym krokiem jest uczestnictwo w tzw. KJS-ach, czyli Konkursowej Jeździe Samochodem. Za udział w konkursie otrzymuje się punkty, które dają możliwość przystąpienia do egzaminu przed Okręgową Komisją Sportu Samochodowego. Pozytywny wynik egzaminu pozwala na ubieganie się o licencję na kierowcę rajdowego stopnia „RN”. Dalszym krokiem jest uczestnictwo w Rajdach Okręgowych ocenianych również punktowo i staranie się o międzynarodową licencję rajdową stopnia „R”. Hobby motoryzacyjne można realizować również poprzez zostanie pilotem kierowcy rajdowego, który występuje w roli pomocnika podczas rajdu samochodowego.

Pilot rajdowy – jakie sprawuje funkcje i jak nim zostać?

Pilot rajdowy jest jednym z członków załogi uczestniczącej w rajdzie samochodowym. W sportowym samochodzie zasiada on obok kierowcy rajdowego. Pilot sprawuje bardzo ważne funkcje, do których zalicza się: sporządzanie notatek w trakcie treningu po trasie rajdu samochodowego, w których uwzględnia wszelkie zakręty i przeszkody pojawiające się na drodze oraz instruowanie kierowcy rajdowego podczas rajdu o wszystkim, czego może on spodziewać się podczas jazdy. Pilot kierowcy rajdowego najczęściej zajmuje się także stroną organizacyjną rajdu, tj. rezerwacją hoteli, egzekwowaniem obowiązujących w rajdach regulaminów, analizowaniem map etc. Aby zostać pilotem rajdowym należy (podobnie jak w przypadku chęci zostania kierowcą rajdowym) stać się członkiem Automobilklubu lub klubu zrzeszonego w Polskim Związku Motorowym. Wówczas można starać się o uzyskanie licencji stopnia „RN”. Licencja ta jest wydawana w oparciu o wyjeżdżoną odpowiednią ilość startów w zawodach oraz odbycie szkolenia z zagadnień teoretycznych, m.in. regulaminu sportu samochodowego. Po zakończeniu szkolenia, kandydat na pilota rajdowego przystępuje do egzaminu przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną Sportu Samochodowego.

Udostępnij

Dodaj komentarz