Kupujesz używany samochód? Dowiedz się, co powinieneś zrobić przed dopełnieniem formalności

0

Kupując samochód, na pewno liczysz, że posłuży Ci przynajmniej przez kilka lat. Jazda próbna, sprawdzenie kosztów eksploatacji, weryfikacja dokumentów. Jeśli będziesz pamiętał o tych kwestiach przed podjęciem ostatecznej decyzji, na pewno będziesz zadowolony z zakupu nawet używanego auta.

Sprawdź, ile będzie Cię kosztowało ubezpieczenie auta

Masz na oku konkretny model za przystępne pieniądze? Jego cena to nie wszystko. Rozsądnym wyjściem będzie poznanie chociaż szacunkowych kosztów eksploatacji właśnie na etapie zakupu. Może bowiem zdarzyć się tak, że cena samego pojazdu będzie atrakcyjna i kusząca, ale ewentualne naprawy czy ubezpieczenie wyrównają koszty.

Rozejrzyj się za częściami zamiennymi, żeby mieć pewność, że w razie konieczności wymiany otrzymasz potrzebne elementy i nie zapłacisz za nie majątku.

Sprawdź też, na ile ubezpieczyciele wyceniają ochronę odpowiedzialności cywilnej w przypadku tego samochodu. Parametry pojazdu są bowiem jednym z kluczowych kryteriów doboru polisy i mają wpływ na wysokość składki. Musisz wiedzieć, że niektóre marki niosą TU większe ryzyko. Przykładem może być popularne wśród miłośników szybkiej, niebezpiecznej jazdy BMW. Poniżej możesz sprawdzić, ile średnio za ubezpieczenie OC płacili w maju 2019 roku właściciele poszczególnych marek samochodowych na Mubi.pl.

Nie bez znaczenia jest też wiek, stan techniczny auta i jego przebieg. Dane te przydadzą się szczególnie, jeśli interesuje Cię nie tylko OC, ale także autocasco.

Nawet jeśli nie dysponujesz jeszcze numerem rejestracyjnym pojazdu, możesz wyliczyć swoją składkę, korzystając z porównywarki OC. Przeczytaj artykuł: “Porównywarka OC bez podawania danych – Zobacz porównanie 5 narzędzi online” i sprawdź, które z dostępnych na rynku narzędzi umożliwi Ci poznanie szczegółów polisy bez podawania przynajmniej niektórych danych.

Sprawdź dokumenty pojazdu

Upewnienie się, czy samochód nie jest kradziony oraz czy i jakich doznał do tej pory szkód to podstawa przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Potrzebne informacje i wskazówki znajdziesz w dokumentach, o które powinieneś się upomnieć, rozmawiając z dotychczasowym właścicielem auta. Zapytaj o:

  • dowód rejestracyjny (sprawdzisz w nim zgodność numerów pojazdu, czy auto ma ważny przegląd techniczny, czy nie ma więcej właścicieli),
  • kartę pojazdu (dowiesz się z niej, którym właścicielem samochodu jest sprzedający oraz czy auto było poddawane jakimś istotnym modernizacjom)
  • polisę OC (zgodnie z prawem, razem z samochodem powinieneś otrzymać również ubezpieczenie OC, które wykupił dotychczasowy właściciel. Możesz ją wypowiedzieć – wówczas zwrot pieniędzy za niewykorzystany czas ochrony otrzyma sprzedający, ale masz też możliwość wykorzystania ubezpieczenia do końca jego obowiązywania).

Sprawdź stan techniczny pojazdu

Od stanu samochodu zależy to, jak długo będziesz mógł się nim cieszyć. Przyjrzyj się więc dokładnie zarówno wnętrzu auta, jak i karoserii i zewnętrznym elementom. Warto porównać swoje spostrzeżenia z zapisami w karcie pojazdu. Sprawdź przebieg, stan opon, szyb, zarysowania karoserii, wszelkie odbarwienia i ilość warstw lakieru w miejscach, które w karcie pojazdu wskazano jako wcześniej naprawiane. Zweryfikuj ilość i wygląd płynów.

Wykonaj jazdę próbną

Dużo powie Ci jazda testowa, bez odbycia której nie powinieneś podpisywać umowy. Podczas prowadzenia samochodu, który zamierzasz kupić, zwróć szczególną uwagę na działanie pedałów (zwłaszcza hamulca). Wsłuchaj się w pracę silnika i przyjrzyj wskaźnikowi obrotów.

Warto też sprawdzić wyposażenie, które nie ma bezpośredniego wpływu na Twoje bezpieczeństwo i działanie pojazdu. Mowa tu o radioodbiorniku, klimatyzacji i innych udoskonaleniach auta, które sprzedawca oferuje wśród udogodnień tego modelu.

Poza czysto technicznymi kwestiami podczas jazdy próbnej powinieneś również sprawdzić ogólnie pojętą wygodę prowadzenia wybranego przez Ciebie samochodu. Skup się na fotelu kierowcy, lusterkach i zweryfikuj czy możesz ustawić je tak, abyś miał wystarczająco dobrą widoczność.

To rada szczególnie dla osób niskiego wzrostu, które potrzebują samochodu umożliwiającego podjechanie fotelem mocno do przodu i do góry (dobrze, gdy auto ma też regulowane ustawienie kierownicy), ale jednocześnie powinny móc bez problemu dociskać pedały do końca. Niby banalne, ale zależy od nich bezpieczeństwo kierujących i innych osób poruszających się po drodze.

Udostępnij

Dodaj komentarz