Jedziemy w daleką podróż! O czym warto pamiętać?

0

Okres wakacyjno-urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Oznacza to, że przed Tobą sporo przygotowań do dalekiej podróży. W szale zakupów i pakowania nie możesz zapomnieć o swoim samochodzie. Jak odpowiednio przygotować auto na daleką podróż?

Przed samym przygotowaniem auta pomyśl o zaplanowaniu podróży. Zaplanuj punkty z postojami, rozważ gdzie zjesz posiłek i rozprostujesz nogi. Pamiętaj, że zmęczenie jest bardzo złym doradcą. Zmęczony kierowca jest prawie tak samo niebezpieczny dla siebie i innych uczestników ruchu, jak kierowca pod wpływem alkoholu.

Po odpowiednim zaplanowaniu trasy, czas na Twój samochód. Kilka bardzo prostych rzeczy sprawi, że podróż będzie dużo przyjemniejsza i przede wszystkim – bezpieczna.

Zadbaj o siebie i swoich bliskich

Przygotowanie samochodu należy rozpocząć od sprawdzenia podstawowych rzeczy. Ważny jest stan oleju, płynu do spryskiwaczy, płynu hamulcowego i chłodniczego. Powinieneś sprawdzić też czy działają wszystkie światła, a na silniku nie ma śladów wycieku. Nawet małe ujście może unieruchomić auto w nieodpowiednim momencie. Kontroli powinieneś poddać też paski i stan wydechu.

Rozważ odstawienie samochodu na przegląd do diagnosty. Ten sprawdzi stan hamulców i zawieszenia. Dzięki temu będziesz miał pewność, że auto jest bezpieczne i nie zagraża tobie, twojej rodzinie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętaj też o stanie ogumienia. Opony to kluczowa sprawa. Muszą mieć dobry bieżnik, (jeżeli jedziesz w daleką drogę, to ich stan powinien być bliski perfekcji) i odpowiednie ciśnienie. Wyregulujesz je na wielu stacjach benzynowy. Jeżeli nie wiesz jakie ciśnienie powinny mieć opony w twoim aucie, to sprawdź tabliczkę na wewnętrznym boku samochodu lub poczytaj w Internecie.

jak przygotować samochód do podróży

Zaopatrz się w obowiązkowe i przydatne rzeczy

W aucie musisz mieć trójkąt i gaśnicę. Najlepiej schowaj je w dobrze dostępnym miejscu. Jeżeli auto się popsuje, to nie będziesz musiał wyciągać wszystkich bagaży, żeby wyjąć trójkąt. W samochodzie powinieneś mieć też apteczkę pierwszej pomocy, która może niekiedy uratować komfort jazdy. Nie wyrzucaj z bagażnika zapasowego koła, klucza i lewarka. Sprawdź jednak ich stan przed wyruszeniem w drogę.

Co jeszcze warto mieć w samochodzie? Przydać może się latarka, ładowarka do telefonu oraz kamizelka odblaskowa i linka holownicza. Jeżeli wyjeżdżasz na zagraniczną podróż, to sprawdź jakie wymogi stawia przed kierowcą tamtejsze prawo. Np. w Niemczech obowiązkowo musisz mieć kamizelkę, a we Francji apteczkę z konkretną zawartością. Pomyśl też o dodatkowym komplecie narzędzi – przydadzą się w najmniej oczekiwanej chwili.

Pomyśl o komforcie podróży!

Odpowiednia jakość jazdy wpływa na samopoczucie i ułatwia dotarcie do celu. Przede wszystkim, posprzątaj w samochodzie. Sprawdź też stan swojej klimatyzacji – być może konieczne będzie nabicie urządzenia i odgrzybianie. Jeżeli masz nawigację, to zaktualizuj ją. Ułatwi ci dotarcie do celu.

Przed wyruszeniem w drogę ustaw też odpowiednio fotel i kierownicę. Nie powinieneś robić tego w czasie jazdy, a komfortowe ustawienie jest kluczem do sukcesu. Dobrze przygotowane stanowisko jazdy sprawi, że nie będziesz się tak męczyć w podróży. Zaoszczędzisz też na zdrowiu, a twoje plecy i nogi nie będą obolałe i ciężkie.

Na koniec sprawdź, do kiedy masz ubezpieczenie i termin przeglądu obowiązkowego. To nie powinno zaskoczyć Cię podczas wycieczki. Na czas wyjazdu rozważ zakup dodatkowego pakietu assistance.

Powyższe zasady sprawią, że nawet najdalsza podróż będzie przyjemnością. Szerokiej drogi!

Autorem wpisu gościnnego jest Darek Koza – redaktor bloga o motoryzacji Automator.

Udostępnij

Dodaj komentarz