Jazda motocyklem

1

Bezpieczna jazda motocyklem wymaga od kierowcy sporo umiejętności i ogromnej odpowiedzialności. W prowadzenie motoru zaangażowane jest całe ciało, ważna jest zatem umiejętność balansowania ciałem by utrzymać równowagę, koordynacja ruchów, a także refleks. Jazda motocyklem wiąże się z omijaniem przeszkód (dziur, kamieni, kałuż), odpowiednim prowadzeniem pojazdu w czasie jazdy po łuku, czy na zakręcie. Co ważne na bezpieczną jazdę wpływa także stan techniczny motoru (amortyzatory, hamulce, zawieszenia), a w szczególności jego opony.

Prędkość, z jaką porusza się motocyklista, powinna być dostosowana do przede wszystkim do warunków pogodowych, umiejętności kierowców a także do natężenia ruchu na danym odcinku. Zdecydowana większość wypadków z udziałem motocyklistów jest udziałem brawurowej jazdy sportowymi pojazdami. Z danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji wynika, że w 2014 roku motocykliści uczestniczyli w 2 378 wypadkach drogowych, w których zginęło 261 osób, a 2 495 zostało rannych.

Bardzo istotnym elementem prowadzenia jednośladów jest nabycie umiejętności szybkiego zatrzymania się. W momencie zajścia nieprzewidzianej sytuacji każdy kolejny metr hamowania decyduje o życiu. Jednoczesne zastosowanie hamulców wraz z umiejętnością hamowania silnikiem znacząco skraca drogę hamowania oraz poprawia stabilność motocykla.

Co ważne, ryzyka bezwzględnie należy unikać, każdy motocyklista powinien zatem bacznie obserwować wszystko co się wokół niego dzieje i odpowiednio szybko reagować, niestety wielu kierowców samochodów nie patrzy w lusterka, przy skręcaniu przecinają pas ruchu motocyklisty i bardzo często dochodzi do kolizji, tylko baczna uwaga kierowcy motoru na to, co się dzieje przed nim i obok niego pozwala skutecznie ustrzec się przed takimi sytuacjami.

 

 

Udostępnij

1 komentarz

  1. Ja myślę że motocykle nie są bezpieczne dla ludzi niebezpiecznych i bez instynktu samozachowawczego. nawet najlepsze silniki i najlepsze hamulce bez logicznego i rozważnego myślenia nie ustrzec od nieszcześci

Dodaj komentarz