Jazda dla przyjemności – slow driving

0

Szybkie tempo naszego życia nie pozwala cieszyć się prostymi rzeczami. Wciąż jesteśmy w biegu. Brakuje nam czasu na przyjemności. W czasach, kiedy doba jest za krótka, a noc zarywana na kończenie obowiązków, warto zwolnić i zrelaksować się. Taka właśnie jest idea slow life – styl życia oparty na kontemplowaniu zwykłych czynności takich jak: jedzenie, zakupy czy podróżowanie. Bez pośpiechu. Bez nerwów.

Każdy z nas potrzebuje czasem chwili wytchnienia. Styl życia slow może obejmować różne sfery życia: od podróżowania, przez jedzenie, na zakupach kończąc. Istota slow life koncentruje się na problemie poczucia, że poprzez pośpiech tracimy najważniejsze dla nas rzeczy w życiu. Zadbanie o zdrowie, relacje z bliskimi, oderwanie się od codziennych obowiązków to są istotne elementy życia w stylu slow, a przede wszystkim pogodzenie ze sobą dwóch sfer – tej rodzinnej i zawodowej.

Slow life to też slow driving

Wśród wielu gałęzi slow pojawił się jeden szczególnie atrakcyjny trend dla fanów czterech kółek oraz pasjonatów natury – slow driving.

Slow driving, czyli powolna jazda. Jazda dla jazdy. Czerpanie przyjemności z prowadzenia samochodu (dla relaksu), a ponadto odwiedzanie takich okolic, w których nas wcześniej nie było. Podróżowanie bez wcześniej zaplanowanego grafiku, odkrywanie nowych tras i miejsc. Jada dla samej przyjemności a nie tylko przemieszczanie się z punktu A do B. Dzięki slow driving można być bardziej spontanicznym, otwartym na wyzwania. Masz ochotę spędzić czas przed kółkiem podróżując po najpiękniejszych zakątkach Polski? Wsiadasz do auta bez zbędnych przygotowań i jedyne, o czym myślisz to jazda. Możesz zatrzymać się na trasie, podziwiać widoki, zjeść obiad w restauracji, do której zawsze chciałeś wejść, ale zawsze brakowało czasu. Włącz ulubioną muzykę. Odkrywaj nowe trasy. Wysiądź z auta, zrób zdjęcia, pooddychaj świeżym powietrzem. Ciesz się chwilą.

Po ciężkim tygodniu zrób coś dla siebie! Slow driving może być inspirującym doświadczeniem, które naładuje Cię pozytywną energią na kolejne dni.

Zaangażowanie w slow driving przyczyniło się również do zorganizowania akcji Slow Road. Ma ona na celu promowanie stylu życia opartego na jak najczęstszych ,,wypadach za miasto’’. Projekt Slow Road koncentruje się przede wszystkim na spędzaniu wolnego czasu z dala od miasta, zwalczaniu poczucia ciągłego pośpiechu. To kontakt z naturą, odkrywanie nowych miejsc i tras bez tłumów i hałasu.

Projektanci Slow Road przygotowali tzw. Punkty Slow, które pozwolą na stworzenie mapy dla pasjonatów slow drivingu. Punkty slow to nic innego jak miejsca wcześniej nieodkryte, nieznane i bardzo klimatyczne, w które warto się udać. Istnieją trzy kategorie Punktów Slow takie jak:

  • kulinaria (produkty lokalne i regionalne i ich walory smakowe, tradycja i wartości związane z podawanymi daniami),
  • atrakcje (szeroko pojęta kategoria, atrakcje powinny być realizowane w duchu slow life) oraz
  • miejsca noclegowe (architektura, ekologia, a także ich oryginalny charakter).

Przyłącz się do zwolenników slow drivingu i ruszaj w nieznane!

Udostępnij

Dodaj komentarz