Jak używać alkomatu?

0

Alkomat jest wspaniałym wynalazkiem, dzięki któremu wiemy, czy możemy wsiąść za kółko, czy lepiej wybrać się na spacer. Jest też przekleństwem kierowców lubiących jazdę pod wpływem alkoholu. Niejeden prowadzący pożegnał się z prawem jazdy po kontroli trzeźwości. Jednak czy potrafimy posługiwać się tym gadżetem ? Poniżej zamieszczone są wskazówki, do których należy się stosować, by pomiar był prawidłowy.

Podstawową zasadą, którą należy przestrzegać, jest nie wykonywanie pomiaru zaraz po spożyciu alkoholu. Korzystanie z alkomatu w ten sposób grozi rozkalibrowaniem sprzętu oraz spaleniem sensora, co spowoduje, że całe badanie będzie bezsensowne, a nasz portfel zdecydowanie się uszczupli. Dlatego po wypiciu kieliszka zaleca się odczekać 30 minut i dopiero wykonać badania. Należy też pamiętać by test trzeźwości przeprowadzać seriami. Alkomat jest tylko urządzeniem elektronicznym, które może w każdej chwili się zepsuć. Dlatego jeżeli za pierwszym razem okaże się, że jesteś trzeźwy i myślisz, że możesz już wsiadać za kierownicę, to radzimy odczekać 15 minut, by wykonać kolejny test. Zaleca się co najmniej trzykrotne wykonywanie pomiaru z jednakowym odstępem czasu. Wszystko po ty, by dowiedzieć się, czy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu rośnie lub maleje.

Ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowe działanie alkomatu są warunki, w których się znajduje. Urządzenie nie powinno znajdować się w pobliżu wysoko procentowych trunków. Przyrządu nie warto zostawiać również zimą w samochodzie. Niska temperatura nie wpływa dobrze na gadżet, a i samo badanie należy wykonywać najlepiej w temperaturze pokojowej. Jeżeli jesteś palaczem, to przed wykonaniem testu należy odczekać kilka minut, gdyż również papierosy mają wpływ na prawidłowy pomiar. Szczególnie gdy sprzęt jest zaopatrzony w sensor półprzewodnikowy. Pamiętać trzeba także o bateriach. Aby alkomat nie był narażony na awarie musimy kupować wyłącznie baterie alkaiczne. Akumulatorki oraz baterie węglowe nie sprzyjają temu urządzeniu.

Wyżej wymienione zalecenia są bardzo ważne, dlatego aby wykonać prawidłowy pomiar należy się do nich zalecać. Oczywiście to nie wszystkie wytyczne. Nie należy wdmuchiwać dymu tytoniowego, wszelkiego rodzaju płynów ani żadnych innych zanieczyszczeń, by nie uszkodzić sensora. Przed „dmuchnięciem” można także wypłukać jamę ustną czystą wodą. Alkomaty nie należą do tanich rzeczy, jednak jeśli będziesz trzymać się tych wskazówek, to akcesorium będzie służyć długo. A jeśli nie stać cię na to urządzenie, to można iść na komisariat policji, które udostępnia kierowcom aparatury. Zawsze lepiej się upewnić, czy po zakrapianej imprezie u szwagra wsiąść w samochód czy lepiej wrócić po niego następnego dnia. Kary wynikające z jazdy pod wpływem alkoholu są poważne. Nie tylko można pożegnać się z „prawkiem”, ale może wiązać się z tym czynem również wysoka grzywna oraz utrata wolności.

Udostępnij

Dodaj komentarz