Jak i gdzie przechowywać opony?

0

Nadejście zimy oznacza zmianę odzienia nie tylko dla nas, ale także dla naszych samochodów. Zawsze możemy opony samochodowe potraktować jako mocarną rzecz nie do zdarcia i kompletnie nie przykładać wagi do ich konserwacji; w tym wypadku jedyne, co będziemy musieli zrobić, to co jakiś czas wysyłać swój portfel na dietę, w celu zakupienia nowego zestawu ogumienia dla kół. Na szczęście jest alternatywa: nauczenie się prawidłowego przechowywania opon do naszej rakiety.

Gdzie opony samochodowe udają się na sen zimowy?

Kiedy zaczną szczypać naszą twarz pierwsze przymrozki, a prognozy pogody uparcie będą zwiastować temperaturę poniżej siedmiu stopniu Celsjusza, powinniśmy umówić się na wizytę w warsztacie samochodowym. Wtedy jedną z opcji na przechowywanie opon będzie pozostawienie ich w sezonowym magazynie, w którym fachowcy zajmą się ich profesjonalną konserwacją. Za taką usługę przyjdzie nam zapłacić w granicach 50 – 70 zł za sezon. Jeżeli z różnych względów wolimy samodzielnie się tym zająć, to musimy zadbać o stworzenie odpowiednich do tego warunków.

Miejsce na przechowywanie opon samochodowych musi być suche, chronione przed Słońcem, z umiarkowaną, chłodną temperaturą. Należy oczyścić je ze wszelkich zabrudzeń chemicznych, smarów, środków żrących. Nie zaszkodzi również przygotować samego podłoża. Stojak na opony byłby najlepszym rozwiązaniem, ale jeżeli nie możemy sobie na niego pozwolić, zabezpieczmy podłogę chociaż czystą, drewnianą płytą.

Prawidłowe składowanie opon

Poza przystosowaniem samego miejsca trzeba wiedzieć też w jaki sposób układać opony naszego samochodu. Trzeba uważać na wszelkie zniekształcenia, które mogą powstać w wyniku nieregularnego nacisku na powierzchnię. Jeżeli opony samochodowe pozostawiamy na felgach, możemy poukładać je jedna na drugiej; musimy przy tym pamiętać, by co jakiś czas (raz na kilka tygodni) zmieniać kolejność ich ułożenia. Opony bez felg należy układać pionowo, jedna obok drugiej, a co pewien czas przekręcać je w celu zmiany punktu nacisku na powierzchnię.

Oczywiście, zanim pozostawimy nasze opony samochodowe na zimową drzemkę, dokładnie je umyjmy i usuńmy z ich bieżnika kamienie. Dzięki takim prostym rzeczom zapewnimy oponom warunki konieczne do maksymalnego wykorzystania ich żywotności.

Udostępnij

Dodaj komentarz