Na czym polega auto detailing?

2

Mijają dni, miesiące, mija kolejny rok, a Twój pojazd nie lśni już niczym diament na wystawie u Tiffany’ego? Z pomocą przychodzi kosmetyka samochodowa, znana także z języka angielskiego jako auto detailing (autodetaling), auto detaling czy też car detaling. Jest to proces, którego efekt znacznie przewyższa ten uzyskany podczas „zwyczajnego” mycia i woskowania samochodu.

Auto detailing, jak sama nazwa wskazuje, przywiązuje uwagę do najdrobniejszych szczegółów, takich jak usuwanie mikro zadrapań i rys z lakieru, czyszczenie komory wlewu paliwa, pozbywanie się zaschniętych resztek owadów czy śladów otarć butów na wewnętrznej części drzwi auta. Zabieg ten jest żmudny i czasochłonny, ale gra jest warta świeczki, z tego względu, iż poddanie pojazdu kompleksowej auto kosmetyce może wyraźnie podwyższyć walory estetyczne auta, a co za tym idzie poważnie zwiększyć jego wartość rynkową, jeśli rozważamy sprzedaż naszego czterokołowego cacka. Ściśle biorąc, zabieg auto detailingu ma za zadanie w sposób kompleksowy oczyścić, wypolerować i zagruntować każdy element samochodu w jego wnętrzu, a także od strony metalowej powłoki z wykorzystaniem specjalnych narzędzi, urządzeń i kosmetyków.

Renowacja lakieru samochodowego krok po kroku

W pierwszym etapie auto poddaje się gruntownemu myciu i czyszczeniu karoserii w celu usunięcia jak największej ilości nalotów, zanieczyszczeń smołą, a także tych powstałych w wyniku bezpośredniego kontaktu z insektami. W tym etapie czyszczone są: karoseria, szyby, gumowe uszczelki wokół okien, grill, elementy wykończeniowe oraz, rzecz jasna, logo samochodu. Kluczową czynnością przed przystąpieniem do renowacji lakieru samochodowego, jest także umycie kół, nadkoli, felg i zawieszenia, będące zazwyczaj najbardziej zanieczyszczonymi elementami pojazdu.

Do mycia lakieru wykorzystuje się miękkie rękawice i ścierki z mikrofibry, tak, aby zapobiec zarysowaniu powierzchni karoserii przed przystąpieniem do renowacji lakieru. W tym celu, stosuje się specjalistyczną glinkę, mającą za zadanie usunąć te pozostałe zanieczyszczenia, z którymi nie poradziło sobie wstępne mycie. Pominięcie glinkowania mogłoby przyczynić się do utrudnienia polerowania lakieru i osiągnięcia najwyższej jakości w dziedzinie polerki samochodowej. Kolejno przystępuje się do wieloetapowego polerowania auta z wykorzystaniem polerek rotacyjnych, rozpoczynając od tych mocno ściernych, a kończąc na tych wygładzających powierzchnię. Po tym trzeba zabezpieczyć nieskazitelnie czystą i gładką powierzchnię lakieru, włączając w to, w zależności od preferencji, bardzo trwałe woski syntetyczne czy też naturalne, takie jak propolis czy wysokiej klasy wosk carnauba pozyskiwany z liści palmy kopernicji rosnącej w Brazylii. Stosowane tego rodzaju substancje tworzą długotrwałą warstwę ochronną, a także nadają lakierowi niesamowity blask i połysk. Finalnym elementem auto detailingu jest wypolerowanie i zabezpieczenie pozostałych elementów samochodu, takich jak szyby, inne elementy metalowe czy chromowe, uszczelki, koła czy zaciski hamulcowe.

Następnie przychodzi czas na szczegółowe oczyszczanie wnętrza samochodu obejmujące pucowanie i pranie tapicerki oraz podsufitki celem usunięcia plam i zanieczyszczeń, doprowadzając do procesu klimatyzowania, zaś powierzchnie są zabezpieczane preparatami chroniącymi materiały przed starzeniem wywołanym promieniami UV i nadającymi wyjątkowo estetyczne wykończenie. Podobnie, jak w przypadku auto detailingu zewnętrznej części samochodu, proces czyszczenia wnętrza jest dokładny, a przez to czasochłonny, a także obejmuje pracę z wykorzystaniem wyrafinowanego sprzętu, mogącego dotrzeć do każdego zakamarka auta. W tym etapie wykorzystuje się także szereg specjalistycznych preparatów zapewniających możliwie jak najdłuższy czas użytkowania pojazdu bez konieczności jego ponownej konserwacji.

Koszty polerki samochodowej

Zlecenie zabiegów kosmetycznych dla auta fachowcom, zakładając wykorzystanie najwyższej jakości preparatów i urządzeń, może nadszarpnąć budżet domowy. Cena polerowania samochodu to wydatek rzędu kilkuset złotych, usunięcia rys z lakieru – co najmniej sto złotych. Warto jednak raz na jakiś czas zafundować i sobie, i czterem kółkom zabiegi polepszające wygląd pojazdu i samopoczucie użytkowników.

Car deteling – nowe życie czterech kółek

Zabieg auto detailingu jest niczym odnowa biologiczna dla samochodu obejmująca pucowanie, wzmacnianie i ochronę wszystkich jego części, tak, aby posłużył nam on przez długie lata, jednocześnie wyróżniając się na tle innych aut ponadprzeciętną czystością i blaskiem. Końcowy efekt potrafi zwalić z nóg.

Udostępnij

2 komentarze

Dodaj komentarz