Badanie techniczne versus okresowy przegląd techniczny

2

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że badanie techniczne samochodu, nie jest tym samym co przegląd okresowy. Jeżeli należysz do tej grupy osób i używasz tych dwóch terminów zamiennie lub po prostu chcesz odświeżyć sobie pamięć, zapraszamy do lektury.

przegląd techniczny

Badanie techniczne

Badanie techniczne jest obowiązkowe. Podczas testów sprawdzana jest ogólna sprawność samochodu, motoru, ciągnika czy ciężarówki. Badanie jest realizowane przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów i to właśnie od tej instytucji zależy, czy pojazd zostanie w ogóle dopuszczony do ruchu po drogach użyteczności publicznej. Kupując używane auto, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy uczynić, jest oddanie go na badanie techniczne. W przypadku fabrycznie nowych samochodów z homologacją pierwsze badanie przesunięte jest na trzy lata od rejestracji pojazdu, następne powinno wykonać się po dwóch latach, a kolejne nie później niż rok od ostatniego.
W zależności od typu pojazdu zakres badania jest inny. W niniejszym artykule skupimy się wyłącznie na samochodach osobowych. Badanie techniczne auta obejmuje m.in.:

 • skontrolowanie instalacji LPG lub CNG, jeśli pojazd takowe posiada;
 • zweryfikowanie ogumienia (w tym głębokości bieżnika, zużycia);
 • sprawdzenie poprawności działania takich elementów jak: oświetlenie (w razie konieczności regulacja świateł), hamulce (wraz z hamulcem ręcznym), układ kierowniczy, silnik;
 • skontrolowanie stanu zawieszenia, nadwozia, układu wydechowego oraz elementów bezpieczeństwa, takich jak np. pasy;
 • sprawdzenie, czy w samochodzie znajduje się obowiązkowe wyposażenie (gaśnica, trójkąt ostrzegawczy).

W przypadku, gdy Stacja Kontroli Pojazdów wyda negatywną decyzję, jest zobowiązana do zatrzymania dowodu rejestracyjnego auta. Wówczas kierowca ma 14 dni na usunięcie danej usterki lub usterek.

Przegląd techniczny

Przegląd techniczny to zalecana przez producenta samochodu wizyta w serwisie (najlepiej w ASO, Autoryzowanym Serwisie Obsługi). Podczas przeglądu okresowego wymienia się części oraz płyny eksploatacyjne, a także sprawdza stan techniczny maszyny. W zależności od modelu i wersji silnikowej samochodu, częstotliwość przeglądów bywa inna. Jeżeli nasze auto posiada komputer pokładowy, poinformuje nas on, kiedy powinniśmy dokonać przeglądu.
Okresowy przegląd techniczny może obejmować takie czynności jak:

 • wymianę oleju silnikowego wraz z filtrem oleju i pozostałych płynów eksploatacyjnych: chłodniczego i hamulcowego, a także uzupełnienie płynu katalitycznego w przypadku pojazdów z silnikiem wysokoprężnym;
 • wymianę takich elementów jak: filtr powietrza, świece (w przypadku aut z silnikiem benzynowym) oraz rozrządu;
 • skontrolowanie stanu następujących układów: hamulcowego, kierowniczego, wydechowego, zawieszenia;
 • sprawdzenie ciśnienia we wszystkich oponach;
 • komputerowa diagnostyka.

W przeciwieństwie do badań technicznych przeglądy nie są obowiązkowe. Jednak ich regularne wykonywanie zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy, a także zmniejsza lub nawet eliminuje koszty późniejszych napraw. Co więcej, jeżeli nie będziemy serwisować samochodu, gwarancja na poszczególne elementy nadana nam przez producenta może zostać wycofana” – informuje pracownik Twojego Serwisu Hondy. Ponadto systematycznie serwisowany samochód nie ulega tak często (lub nawet w ogóle) awariom, a także zwiększa swoją wartość wśród używanych pojazdów.

Udostępnij

2 komentarze

 1. W moim wypadku nie muszę się przejmować takimi sprawami, bo dawno przestało mi się opłacać utrzymywanie samochodu na stanie. Po prostu jak potrzebuję to wynajmuję w [REKLAMA] – cenowo wychodzi mi przy mojej jeździe bardzo korzystnie w skali roku. Wiele nie używam.

Dodaj komentarz