10 porad, jak zwiększyć bezpieczeństwo w eksploatacji auta

0

Według statystyk GiPA, najczęstszym powodem wizyt polskich kierowców w serwisach samochodowych jest konieczność naprawy auta. Działania prewencyjne, takie jak przegląd lub wymiana oleju, stanowią tylko 30% wszystkich wizyt. Warto pamiętać, że prawidłowa eksploatacja samochodu, umiejętność jego rozważnej obsługi oraz regularna kontrola jego stanu mogą być kluczem do zmniejszenia częstotliwości i kosztów napraw oraz skutecznej poprawy bezpieczeństwa jazdy. Sprawdź, czy znasz 10 zasad bezpiecznej eksploatacji pojazdu.

Prawidłowa eksploatacja samochodu osobowego

  1. Pamiętaj o regularnych przeglądach, badaniach technicznych oraz korzyściach, jakie daje profesjonalna diagnostyka pojazdów samochodowych.
  2. Systematycznie sprawdzaj poziom płynów: hamulcowego, chłodzącego, płynu do spryskiwaczy oraz oleju silnikowego – wymieniaj je lub uzupełniaj w miarę potrzeby.
  3. Stosuj dobrej jakości paliwa – korzystaj ze sprawdzonych stacji benzynowych i nie ryzykuj wątpliwym doborem.
  4. Zwróć szczególną uwagę na materiały eksploatacyjne do twojego samochodu, kontroluj ich stan i pamiętaj o ich wymianie. Filtr powietrza, filtr paliwa, filtr kabinowy, tarcze i klocki hamulcowe to elementy, które narażone są na największe zużycie podczas codziennego użytkowania.
  5. Sprawdzaj poziom ciśnienia w oponach – to czynność, która bardzo często jest lekceważona, a przecież zbyt niskie ciśnienie może być przyczyną pogorszenia przyczepności opony do nawierzchni drogi oraz zwiększonego zużycia paliwa.
  6. Pamiętaj, jak ważna jest codzienna rozważna jazda: zmniejszenie prędkości na nierównościach i dziurach, szczególna ostrożność przy wysokich krawężnikach i progach pomaga chronić podwozie.
  7. Dbaj o silnik. Umiejętne rozgrzewanie silnika z turbiną oraz rozważne zarządzanie jego mocą i obrotami w czasie jazdy zmniejszą zużycie paliwa oraz eksploatację auta.
  8. Uważaj na korozję. Możesz jej zapobiec poprzez dbanie o czystość auta oraz reagowanie na najmniejsze powstające ogniska korozji i zadrapania lakieru.
  9. Kontroluj klimatyzację – regularnie ją uruchamiaj oraz upewnij się, że jest odgrzybiana co najmniej raz na rok.
  10. Co 10-20 tysięcy kilometrów sprawdzaj świece i przewody elektryczne.

Aby mieć pod stałą kontrolą stopień eksploatacji auta oraz koszty z nim związane, warto sporządzić ewidencję przebiegu pojazdu i zestawienie kosztów eksploatacji samochodu. Przydaje się to szczególnie, gdy wykorzystujemy prywatny pojazd do celów służbowych i chcemy wliczyć wydatki na samochód w koszty prowadzonej działalności.

Systematyczna obserwacja i prawidłowa codzienna obsługa samochodu pozwoli ci zmniejszyć ryzyko nieoczekiwanych usterek oraz zoptymalizować stopień zużycia poszczególnych zespołów auta.

Udostępnij

Dodaj komentarz