Jak zmodyfikować optycznie auto?

2

Tuning samochodów polega na zmianie ich seryjnych parametrów lub wyglądu, w celach poprawienia atrakcyjności i dostosowania do gustu właściciela. Samochody po tuningu często jednak kojarzą się nam z jaskrawymi, ryczącymi maszynami, w których komfort jazdy jest, delikatnie mówiąc, niski. Trend ten powoli odchodzi do lamusa, a jego miejsce zajmuje bardziej wyrafinowana, czy wręcz elegancka forma modyfikacji. Części tuningowe takie jak spojlery samochodowe, wloty powietrza, kolorowe felgi niewspółgrające z resztą karoserii, czy neonowe podświetlenia możemy potraktować jako konieczne błędy przeszłości, a w ich miejsce powitać nowe interesujące rozwiązania.

Obecnie tuning optyczny, rozpoczyna się od określenia stylu, w którym chcielibyśmy przerabiać nasze auto. Do wybory mamy wiele opcji, m.in. german style, europejski, amerykański, japan style , RAT i wiele innych. Mieszanie stylów tuningu jest już passe, dlatego jego wybór jest bardzo istotny.

Tuningowane samochody, najczęściej wyróżniają się niepowtarzalnymi kolorami, niemożliwymi do uzyskania podczas produkcji na taśmie. Do zmiany koloru karoserii wykorzystywane są folie samochodowe. Istotne, aby charakteryzowały się wysoką jakością. Wybór mamy ogromny, po folie tylu carbon, chrom, szczotkowane aluminium, imitujące skórę zwierząt, brokatowe, matowe, a nawet kameleon, zmieniające swoją barwę w zależności od natężenia światła. Dzięki tego typu foliom, możemy zmieniać kolor całego auta, lub jego pojedynczych elementów, felg, klamek, maski, dachu, reflektorów.

Tuning wnętrza samochodu także możemy oprzeć na foliach, dzięki nim możemy dokonać zmiany kolory i faktury kokpitu, czy przyciemnić szyby. Należy jednak zawsze pamiętać o zapoznaniu się z obowiązującymi przepisami prawa (Współczynnik przepuszczalności światła przez przednie szyby nie może być niższy niż 75%, a przez przednie szyby boczne nie niższy niż 70%).

Kolejnym zabiegiem, który w wyraźny sposób uwypukla tuning wizualny, jest obniżenie zawieszenia. Obecnie w modzie są opony niskoprofilowane i duże felgi. Należy pamiętać, aby zarówno jedno, jak i drugie gwarantowało wysoką jakość, gdyż te elementy decydują nie tylko o komforcie jazdy, ale także bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo. Jeśli nie chcemy decydować się na obniżenie zawieszenia, możemy w łatwy sposób imitować ten zabieg montując progi oraz zderzaki samochodowe, które przy niewielkim nakładzie finansowym zapewniają podobny efekt. Po wprowadzeniu tych zmian, tuningowany samochód, automatycznie nabierze bardziej sportowego charakteru.

Na rynku dostępne są także różnego rodzaju akcesoria tuningowe, dzięki którym nasz samochód nabierze ostatecznej formy. Podstawą jest chromowany tłumik, możemy dokonać wymiany całego, lub skorzystać z nakładek do samodzielnego montażu. Dobrą inwestycją są także lampy tuningowe. Po ich zamontowaniu, samochód zyskuje świeży, nieco agresywny i sportowy wygląd, co zdecydowanie poprawia jego atrakcyjność. W tym wypadku także należy pamiętać o odpowiedniej homologacji. Uwagę można skupić przy spojlerze, jednak nie jest to „obowiązkowy” element i w bardzo łatwy sposób można doprowadzić do karykaturalnego wyglądu. Spojler swym rozmiarem musi współgrać z autem.

Tuning zewnętrzy samochodu zakończony. Jeśli interesuje Cię także modyfikacja wnętrza, podpowiadamy, że te najbardziej popularne zmiany dotyczą foteli samochodowych, dodatkowego wewnętrznego oświetlenia, wymiany tarcz zegarów prędkościomierza, czy kierownicy i wspomnianych już oklein kokpitu.

Udostępnij

2 komentarze

  1. W moim przypadku tuning optyczny był bardzo potrzebny, ale poszedłem w standard. Wybrałem folię FullDip od automar, mają w ofercie normalne kolory, ale dla fanów jaskrawych odcieni też się coś znajdzie.

  2. Wielu kierowców sądzi,że auto które wygląda na sportowe daje im umiejętności kierowcy rajdowego. Na pęczki jest teraz starych bmw po „tuningu” i dzieciaki się nimi rozbijają na drzewach bo myślą że są królami szos. Szerokości!!

Dodaj komentarz