Zasady bezpiecznej jazdy samochodem

0

Niezależnie od tego, czy jedziemy w dłuższą trasę, czy jedynie dojeżdżamy codziennie do pracy, z pewnością zależy nam na udoskonaleniu technik bezpiecznej jazdy samochodem. Oprócz praktycznej nauki na organizowanych przez akademie jazdy specjalnych kursach warto poznać kilka rad, dzięki którym będziemy jeździć bezpieczniej.

Przede wszystkim, zanim nasze auto pojawi się na jezdni, zbadajmy o jego stan techniczny. Czyste lusterka, szyby oraz sprawne światła to detale, które oszczędzą nam irytacji w czasie jazdy samochodem z powodu złej widoczności. W trosce o silnik warto również sprawdzić zbiorniki z olejem napędowym i płynem chłodnicznym oraz odpowiednie ciśnienie w oponach. Pamiętajmy też o wyposażeniu (apteczka, linka holownicza, podnośnik lub klucze), regularnych przeglądach i aktualnym ubezpieczeniu pojazdu.

Mimo, iż nie jesteśmy w stanie odpowiadać za zachowania innych kierowców, istnieje szereg technik, które może polecić nam każda szkoła bezpiecznej jazdy samochodem. Jedźmy bezpiecznie i zadbajmy, aby każda osoba w aucie miała zapięte pasy bezpieczeństwa. Ważne jest też zachowanie lekko ugiętych nóg i rąk, co w przypadku kolizji uchroni nas przed poważnymi urazami. Stosujmy się do zasady ograniczonego zaufania i bądźmy gotowi na nagłe naciśnięcie hamulca. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie na drodze, unikajmy wprowadzających chaos raptownych ruchów. Niesprzyjająca aura, zwłaszcza w okresie zimowym, powinna zmobilizować nas do maksymalnego skupienia. Nie zapomnijmy o wymianie opon letnich na zimowe!

Największym grzechem podczas jazdy samochodem jest prowadzenie pod wpływem alkoholu lub w stanie silnego zmęczenia. Zdarza się nam również przeceniać własne możliwości i prowadzić z rajdową prędkością. Brawura nie jest domeną jadącego bezpiecznie kierowcy. Powszechna jest również jazda na tzw. „biegu jałowym” ze względu na rzekomą oszczędność paliwa, jednak wiąże się to z gaśnięciem silnika podczas hamowania czy ograniczeniem dodania gazu lub zmiany biegu.

Dostosowując się do powyższych wskazówek, a przede wszystkim do znaków drogowych i sygnalizacji zredukujemy ryzyko wypadku do minimum.

Udostępnij

Dodaj komentarz