Jako kierowca, zadajesz sobie pytanie, jak się zachować w czasie burzy? Mamy ostatnio do czynienia z anomaliami pogodowymi, gdzie wiatr zrywa dachy, kładzie stare i młode drzewa, pada grad wielkości piłeczek do ping ponga. Czy wiesz, jak się zachować, gdy w czasie drogi spotka cię burza?
Ostatnio pogoda jest bardzo kapryśna i nieprzewidywalna. Nie wiadomo, jak się zachować, gdy w czasie podróży dopadnie nas burza, zacznie wiać porywisty wiatr, gdy na drodze pojawią się głębokie kałuże lub rwące potoki wody. Przede wszystkim trzeba rozsądnie i zimną krwią przemyśleć dostępne opcje i postarać się znaleźć bezpieczne miejsce. Kiedy zastanie cię w drodze burza, nie panikuj, nie uciekaj z samochodu, bo wbrew pozorom to bardzo bezpieczne miejsce.
Co robić, gdy w czasie podróży samochodem zastanie cię burza z piorunami?
Gdy w czasie podróży samochodem zastanie cię burza z piorunami, pamiętaj, że w samochodzie jesteś najbezpieczniejszy, pod warunkiem, że nie dotykasz żadnych metalowych elementów karoserii. Najlepiej połóż ręce na kolanach a nogi zdejmij z pedałów. Poszukaj miejsca wolnego od drzew, tablic reklamowych ponieważ stanowią one zagrożenie w czasie silnego wiatru. Zjedz na twarde pobocze i włącz światła awaryjne. Unikać zagłębień terenu, głównie dlatego, że może tam zbierać się woda, i utkniesz w zalanym samochodzie na dłużej. To może być nieprzyjemne przeżycie.
Jak zabezpieczyć karoserię samochodu przed gradem?
Zabezpieczyć karoserię auta przed gradem możesz kocem, który warto mieć zawsze w samochodzie. Najbardziej trzeba zadbać o przednią szybę, która zniszczona może uniemożliwić dalsza jazdę. Zadbaj również o przeszklenia na dachu samochodu, tutaj również przyda się koc, którym można przykryć krytyczne miejsca. Aby koca nie wiał porywisty wiatr, przytrzaśnij jego krawędzie drzwiami pojazdu. Nie siedź na przednich siedzeniach, to zbyt niebezpieczne ze względu na możliwość potłuczenia się przedniej szyby i poranienie jej fragmentami.
Jak ochronić siebie i swoje auto przed trąbą powietrzną
Jak ochronić siebie i swoje auto przed trąbą powietrzną? Najlepiej zawrócić, uciekając w przeciwnym kierunku. Prędkość tornada to około 60 do 70 km/h, więc masz szansę na ucieczkę. Innej ochrony właściwie nie ma. Pozostaniesz w aucie, to może cię wciągnąć wir powietrza, możesz ryzykować, że w auto uderzą przedmioty porwane przez tornado. Najlepiej poszukać solidnego, murowanego budynku, najlepiej z piwnicą. Szukaj schronienia jak najbardziej solidnego, murowanego. Przed silnym wiatrem auto może cię nie ochronić.
Jak powinien zachować się motocyklista w czasie porywistego wiatru lub tornada?
Jeśli burza lub trąba powietrzna zastanie cię w czasie podróży motocyklem, poszukaj schronienia i nie szarżuj. Poszukaj kościoła lub nawet przystanku, gdzie będziesz mógł przeczekać największą ulewę i wiatr. Jeśli nie ma schronienia, a znajdujesz się w pustej okolicy, szukaj miejsc, gdzie nie ma masztów wysokiego napięcia oraz drzew. Na otwartej przestrzeni kucnij i złącz ze sobą stopy, co zmniejsza ewentualne napięcie krokowe w chwili pobliskiego wyładowania atmosferycznego.
Latem koc w bagażniku to bardzo przydatna rzecz. Może w czasie gradu uratować lub chociaż trochę chronić karoserię samochodu, a zwłaszcza przednią szybę. Może uratować zdrowie. Nie lekceważ też ostrzeżeń o nadchodzących frontach burzowych i uważnie obserwuj niebo. Czasem ostrożność może uratować zdrowie i życie. Nie wszystko trzeba zostawiać w rękach ślepego losu.
Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę POA-BOJAN z Łodzi zajmującą się holowaniem i transportem pojazdów.