Wybieramy nowe felgi do auta – o czym powinniśmy pamiętać?

2

Jeszcze do niedawna felgi aluminiowe powszechnie uważane były za produkt elitarny, stosowany wyłącznie w autach wyższej klasy. Obecnie, dzięki nowym technologiom produkcji, popularność tego typu obręczy wyraźnie wzrosła. Praktycznie każdy kierowca, jeśli przyjdzie mu tylko na to ochota, może wyposażyć swój samochód w zestaw kół na felgach aluminiowych.

Oczywiście aluminiowe felgi są wciąż nieco droższe od felg stalowych, zwłaszcza w przypadku najbardziej wytrzymałych i stosunkowo lekkich aluminiowych obręczy kutych. Jeśli jednak zależy nam nie tylko na cenie, ale także na wyglądzie czy wytrzymałości, warto rozważyć zakup popularnych alusów. O czym konkretnie powinniśmy pamiętać, szukając nowych felg do swojego auta?

Felgi stalowe i aluminiowe – za i przeciw

Wielu kierowców uważa, że felgi stalowe są wytrzymalsze od ich aluminiowych odpowiedników. To błędne przeświadczenie może wynikać z trudności i większych kosztów związanych z naprawą tych drugich. W rzeczywistości aluminium jest wytrzymalsze od stali, jednak jeżdżąc na oponach o niskim profilu, felgi aluminiowe w naturalny sposób w większym stopniu narażone są na różnego rodzaju odkształcenia i pęknięcia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ten rodzaj obręczy łączyć z klasycznymi oponami o wyższym profilu. Wtedy felga w większym stopniu chroniona jest przed ewentualnym uszkodzeniem po kontakcie z krawężnikiem lub dziurą w drodze, a i kierowca zyskuje nieco wyższy komfort w czasie jazdy autem.
Istnieje również powszechne przekonanie, że felgi aluminiowe nie sprawdzają się zimą. Sól sypana na drogi i wszechobecne błoto pośniegowe mają uszkadzać ich delikatną powłokę ochronną, przez co felgi szybko tracą atrakcyjny wygląd. Rzeczywiście może się tak dziać, ale pod warunkiem, że powierzchnia felgi została wcześniej porysowana. W innej sytuacji tego typu obręcze są równie trwałe jak obręcze stalowe.

Wspominając o obawach kierowców związanych z wymianą obręczy stalowych na aluminiowe, nie można jednak zapomnieć o wielkich atutach felg aluminiowych. Są nimi przede wszystkim atrakcyjny wygląd, duża wytrzymałość i oferowane przez te felgi lepsze chłodzenie hamulców. Jeśli zależy nam na szybkiej poprawie wyglądu auta, najlepszym sposobem jest właśnie wymiana felg salowych na aluminiowe. Dzięki tysiącom różnych wzorów, a także coraz większej gamie kolorystycznej, znalezienie felg idealnie komponujących się z sylwetką danego samochodu jest dziś naprawdę bardzo łatwe.

Rozmiar felgi

Zanim zamówimy konkretny rodzaj obręczy, aluminiowych lub stalowych, powinniśmy się upewnić, czy będą pasowały do naszego auta. Jak to zrobić? Podstawowe kryterium to rozmiar felgi – rozmiar musi pasować do średnicy kół przewidzianych dla konkretnego modelu samochodu. W przypadku felg aluminiowych musimy zwrócić uwagę również na takie parametry jak rozstaw śrub, ET – odsadzenie felgi lub tzw. offset, a także na średnicę otworu centralnego. Dane tego typu powinny znajdować się w instrukcji dołączonej do każdego pojazdu. Zawsze możemy skonsultować się również ze sprzedawcą.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Felgeo specjalizującej się w sprzedaży kompletnych kół i felg aluminiowych.

Udostępnij

2 komentarze

Dodaj komentarz