Ubezpieczenie samochodu w leasingu

1

Leasing operacyjny aut dla firm swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim korzyściom podatkowym oraz ograniczonej ilości formalności. Przedsiębiorcy wybierając taką formę finansowania powinni pamiętać, że konieczne będzie wykupienie pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. W przypadku leasingowanych samochodów polisy zabezpieczają interesy dwóch stron umowy – finansującego i korzystającego.

Kto ubezpiecza samochód w leasingu?

Ze względu na to, że właścicielem leasingowanego auta jest finansujący, to również on widnieje na polisach jako ubezpieczający pojazd, choć wybór oferty ubezpieczenia należy do leasingobiorcy. W tym wypadku zwykle nie mają więc znaczenia wypracowane przez leasingobiorcę zniżki za bezszkodową jazdę. Samodzielnie negocjując ubezpieczenie samochodu można jednak spróbować obniżyć jego cenę na podstawie swoich zniżek, sporządzając stosowne oświadczenie – deklarując, że będziemy jedynym użytkownikiem auta. W tej sytuacji sposób obliczania składki zależy wyłącznie od dobrej woli firmy ubezpieczeniowej.

Zakres ubezpieczenia w leasingu

W podstawowym pakiecie ubezpieczeń w leasingu powinno znaleźć się obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, dobrowolne ubezpieczenie autocasco oraz ubezpieczenie NNW. Zwykle zakres ubezpieczenia samochodu określa firma leasingowa, czyli właściciel pojazdu, który w dodatku może też wskazać do współpracy konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Poza pakietem koniecznym do zawarcia umowy leasingu, leasingobiorca może zdecydować się na szereg dodatkowych opcji. Klienci Volkswagen Financial Services mają do wyboru m.in. Ubezpieczenie wartości fakturowej RTI, chroniące przed finansowymi skutkami kradzieży leasingowanego auta lub wystąpienia tzw. szkody całkowitej. Nabywcy aut z Grupy Volkswagen mogą też skorzystać z Ubezpieczenia bezpieczna spłata ułatwiającego spłatę zobowiązań w razie niespodziewanych sytuacji.

Ubezpieczenia w racie leasingu

Wielu leasingodawców ma swojej ofercie propozycje wybranych przez siebie ubezpieczycieli. W ten sposób z jednej strony ograniczają swoim klientom wybór, jednak z drugiej nabywcy mogą liczyć na niższe stawki niż samodzielnie negocjując cenę ubezpieczenia samochodu. Takie rozwiązanie może być nie tylko korzystne, ale też wygodne. Wszystkie formalności mogą być załatwione za jednym razem przy podpisywaniu umowy leasingowej, a składkę ubezpieczenia można płacić z ratami za auto. W razie wątpliwości, która z opcji jest bardziej korzystna, łączny miesięczny koszt można sprawdzić korzystając z kalkulatora leasingu dostępnego w internecie (zobacz np. Kalkulator.vwbank.pl/vw_leasing).

Ubezpieczenie w leasingu

Polisy wystawiane są zwykle na jeden rok. To oznacza, że w kolejnych latach cena ubezpieczenia samochodu może wzrosnąć. Wybierając ubezpieczenie w leasingu warto rozważyć opcję wykupienia ochrony na cały okres kontraktu. Jest to sposób na uchronienie się przed podwyżkami cen ubezpieczeń, ale też następstwami szkód na ubezpieczonym samochodzie przez cały okres leasingu. Wybór pakietu wieloletniego gwarantuje stałą składkę bez względu na przebieg ubezpieczenia. Takich ofert trudno jednak szukać na własną rękę, są one zazwyczaj dostępne tylko w ramach finansowania leasingiem.

Udostępnij

1 komentarz

  1. Uważam, że korzystną ofertę OC/AC możemy znaleźć agencjach, które mają podpisaną umowę z wieloma towarzystwami ubezpieczeń. Przykładowo: skorzystałem z oferty warszawskiej Panda Ubezpieczenia i udało mi się zyskać na cenie w porównaniu z ostatnim okresem ubezpieczeniowym. 🙂

Dodaj komentarz