Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – jak ubezpieczyć auto od kradzieży?

0

Jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży samochodu? Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży samochodu? Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku kradzieży samochodu?

Czy warto wykupić AC?

Ubezpieczeniem, które chroni nas przed finansowymi skutkami utraty pojazdu, jest AC. To ubezpieczenie dobrowolne, nie musimy go kupować, ale warto o nim pomyśleć, bo w pakiecie z OC nie jest przesadnie drogie, a w razie kradzieży czy stłuczki z naszej winy zwróci się z nawiązką.

Inne sytuacje, w których podziękujemy sobie za zakup AC, to np. stłuczka parkingowa – ktoś uderzył w nasz zaparkowany samochód i zniknął, nie zostawiając wizytówki, a także niespodziewane spotkanie z dzikiem na drodze, upadek drzewa na nasze zaparkowane auto, powódź albo huragan.

Oferta jest bardzo elastyczna, każdy może ją dobrać do własnych potrzeb i obaw.

Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela jest zapisany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Warto się z nimi zapoznać punkt po punkcie, choć mały druczek nie zachęca do uważnej lektury.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta?

Dane są optymistyczne: z roku na rok maleje liczba skradzionych samochodów. Jednak okazja czyni złodzieja. Ten jeden, jedyny raz, kiedy dosłownie na chwilę zostawiliśmy samochód otwarty, może być ostatnim razem, gdy widzieliśmy nasze cztery kółka.

Największa ostrożność nie gwarantuje bezpieczeństwa. Nawet jeśli zawsze parkujesz w garażu i sprawdzasz trzy razy, czy jest zamknięte. Nowoczesne samochody można ukraść nawet bez kluczyka, przechwytując sygnał z pilota. Dlatego warto wykupić AC.

Ile kosztuje AC i od czego to zależy?

Kiedy zgłaszasz się do TU z zamiarem wykupienia polisy, musisz liczyć się z tym, że zostanie sprawdzona Twoja historia ubezpieczeniowa. Jeśli w ciągu ostatnich siedmiu lat nie miałeś żadnej szkody komunikacyjnej, możesz liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę. Duże znaczenie ma marka Twojego pojazdu – jeśli jeździsz takim, który budzi apetyt złodziejskich gangów, musisz liczyć się z wyższą składką AC. Istotne, gdzie parkujesz – jeśli w garażu, to punkt dla Ciebie, jeśli na ulicy – zapłacisz więcej.

Najlepsze AC – jak wybrać?

Ponieważ AC można skomponować po swojemu, w odpowiedzi na własne potrzeby, główna zasada jest taka, że im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka. Można wykupić AC od kradzieży, od szkód parkingowych, od działań żywiołów, od pożaru samochodu. Zapoznaj się z OWU i zastanów, jaki wariant będzie dla Ciebie najlepszy.

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

Uważna lektura OWU jest bardzo ważna, ponieważ znajdziesz tak zarówno zakres ochrony jak i ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. AC nie obejmuje sytuacji, kiedy np. zgubiłeś kluczyk, zostawiłeś samochód otwarty, lub zostawiłeś w pojeździe drugi komplet kluczyków.

Zmienna czy stała suma odszkodowania?

Istotna jest informacja, czy ubezpieczyciel oferuje stałą czy zmienną sumę ubezpieczenia. Wartość samochodu maleje i jeśli kupiłeś nowe auto o wartości 50 tys. zł, a zostało Ci skradzione po dwóch latach, jego wartość wynosiła już 40 tys. zł i taką kwotę otrzymasz w ramach odszkodowania przy zmiennej sumie ubezpieczenia. Opcja stałej sumy ubezpieczenia jest droższa, ale finalnie korzystniejsza dla Ciebie.

Udział własny w szkodzie

Dowiedz się, jaki jest Twój udział własny w szkodzie. Najkorzystniejsza jest opcja, w której Twój udział jest niski, czyli w razie szkody dopłacisz jedynie niewielką sumę.

Konsumpcja sumy ubezpieczenia

Umowa ubezpieczenia zawiera czasem opcję „konsumpcji sumy ubezpieczenia”. To znaczy, że jeśli w roku ubezpieczeniowym będziesz winien już jednej szkody, odszkodowanie wypłacone wskutek drugiej i kolejnej będzie już mniejsze.

Ile kosztuje polisa AC?

Decydując się na AC, musisz przygotować się na wydatek kilkuset złotych rocznej składki. Warto pamiętać, że w razie wypadku czy kradzież zwróci się on kilkakrotnie. Koszty naprawy samochodu idą w tysiące złotych.

Ochrona od kradzieży w pakiecie z obowiązkowym OC może kosztować 200-300 zł za pełen rok ochrony w przypadku aut o wartości do 20 tys. złotych. Przy autach droższych, cena AC wynosi zwykle około 500-600 zł za pełen rok ochrony. Oferty przygotowywane są indywidualnie dla każdego kierowcy, cenę dla siebie można sprawdzić w naszym kalkulatorze OC/AC.

Co robić w razie kradzieży samochodu?

Najpierw należy powiadomić policję, a następnie skontaktować się z ubezpieczycielem, telefonicznie lub mailowo. Warto także wyrejestrować samochód, aby dostać zwrot składki OC.

Jak uzyskać odszkodowanie za skradzione auto?

Po załatwieniu sprawy na komisariacie należy zgłosić kradzież ubezpieczycielowi i przedłożyć dokumenty (zwykle to jest  potwierdzenie zgłoszenia kradzieży na policji i skan dowodu rejestracyjnego).

Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.

Podsumowanie:

  1. Ubezpieczenie AC to ochrona przed finansowymi skutkami kradzieży auta. Jest dobrowolne.
  2. Wysokość składki AC zależy m.in. od historii ubezpieczeniowej kierowcy, marki i modelu samochodu, a także miejsca, w którym parkujemy.
  3. AC jest elastyczne, może obejmować ochronę przed kradzieżą, powodzią, pożarem, huraganem.
  4. Im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka AC. 
  5. Należy uważnie przeczytać OWU, ponieważ zawiera sytuacje, których ochrona AC nie obejmuje, podaje informacje o stałej lub zmiennej sumie ubezpieczenia, udziale własnym w szkodzie, a także o konsumpcji sumy ubezpieczenia.
  6. Wysokość rocznej składki AC w pakiecie z obowiązkowym OC to 200-300 zł w przypadku aut o wartości do 20 tys. złotych, przy autach droższych cena AC wynosi zwykle około 500-600 zł.
  7. Po kradzieży samochodu należy zawiadomić policję, następnie ubezpieczyciela, a potem wyrejestrować samochód, by odzyskać składkę OC za niewykorzystany okres.
  8. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.
Udostępnij

Dodaj komentarz