Sezon dla właścicieli jednośladów już się rozpoczął. To dobry moment, by pomyśleć o wykupieniu usługi monitoringu motocykla. Sprawdź, w jakich sytuacjach może okazać się przydatna

1

Na zewnątrz robi się ciepło, a dni są coraz dłuższe. To najlepsza pora, by założyć kask i kurtkę motocyklową, a następnie wskoczyć na trasę. Jazdy motocyklem nie sposób nie lubić. A skoro myślisz o tym, by rozpocząć sezon, lub już to zrobiłeś – czas rozważyć również kwestię swojego bezpieczeństwa na drodze i podczas postoju. Zatroszczysz się o nie stawiając na profesjonalny monitoring motocykla.

Na czym polega monitorowanie motocykla? W czym może Ci pomóc na trasie? I czy to dobra inwestycja? Weźmy tę usługę pod lupę.

Monitoring motocykla, czyli co?

System monitorowania motocykla jest oparty oczywiście o technologię nawigacji satelitarnej GPS. Podstawą jest więc analiza danych związanych z przemieszczaniem się pojazdu na trasie. Ale wbrew pozorom usługa monitoringu GPS niewiele wspólnego ma z nawigacją. Co prawda system oznacza Twoją pozycję na trasie, ale nie po to, by pomóc Ci zaplanować jej dalszy przebieg, a po to, by dbać o bezpieczeństwo Twoje i Twojego pojazdu.

System, na którym bazuje monitoring motocykla, to ISR-M – nowoczesne urządzenie, które zamontować można na każdym pojeździe bez większej ingerencji.

Skuteczna ochrona przed kradzieżą

Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed systemem monitorowania motocykla, jest oczywiście ochrona pojazdu przed kradzieżą. Choć przywłaszczenie sobie jednośladu jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, takie sytuacje się zdarzają.

Monitoring GPS nie tylko pozwala precyzyjnie namierzyć skradziony pojazd, ale i wykazuje działanie prewencyjne. Jak? Kiedy stacyjka w motocykla gaśnie, a Ty zatrzymujesz się na postój, system ISR-M po kilkunastu sekundach przełącza się w tryb ochrony przeciw kradzieżą, a pojazd jest obserwowany w trzech osiach ruchu. Jeśli przemieści się w którejkolwiek, po 10 sekundach uruchamia się przerywany sygnał dźwiękowy. Jeśli ruch nie ustanie, po 20 kolejnych sekundach sygnał staje się ciągły, a informacja o potencjalnej kradzieży zostaje wysłana do centrali monitorującej – takie rozwiązanie jest dostępne w monitoringu motocykli oferowanym przez Konsalnet. Gdy sygnał dotrze do operatora, ten natychmiast spróbuje połączyć się z właścicielem motocykla, weryfikując, czy rzeczywiście doszło do kradzieży. Jeśli połączenia nawiązać nie może (lub odbierający telefon nie jest w stanie podać hasła bezpieczeństwa) – o kradzieży powiadamiana jest najbliższa pojazdowi komenda policji.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze

Monitoring motocykla przyda się również, gdy dojdzie do kolizji drogowej. O wypadek na trasie nietrudno. Nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, nie przewidzisz wszystkiego, co stanie się na drodze. W takiej sytuacji szybka reakcja jest kluczowa. Monitoring GPS wykryje, czy doszło do kolizji – sytuacja krytyczna zostanie zauważona dzięki zaawansowanej analizie przyspieszenia oraz kątów we wszystkich trzech osiach. Następnie – podobnie jak w przypadku podejrzenia kradzieży – podejmie próbę kontaktu z kierowcą, a gdy ta się nie powiedzie, powiadomi służby ratunkowe.

Rejestracja tras

Kolejną funkcją monitoringu jest możliwość rejestrowania i analizowania tras. To funkcja przydatna jeszcze w drodze – w przerwie pomiędzy poszczególnymi odcinkami można przyjrzeć się przebytemu szlakowi, korzystając z łatwej w obsłudze aplikacji na smartfona. A już po zakończeniu podróży zarejestrowana trasa może być podstawą do planowania kolejnych lub po prostu pamiątką z wyprawy, znajdującą się w cyfrowym archiwum.

Monitoring motocykli zazwyczaj oferowany jest w ramach wygodnego dla klienta abonamentu. Może być więc aktywny tylko w sezonie – dopasowując się do potrzeb użytkownika. Warto więc rozważyć jego zakup.

Udostępnij

1 komentarz

Dodaj komentarz