Samochód w działalności gospodarczej

1

Prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz samochodu, posiadasz już flotę aut lecz przyszła pora jej wymiany? Wszystko co warto wiedzieć o firmowym samochodzie znaleźć można w poniższym artykule.

Podstawą dobrze prowadzonego przedsiębiorstwa jest racjonalne podejście do finansów i to właśnie powinien być główny aspekt w jakim rozpatrywać należy zakup samochodu dla firmy. Podstawowym błędem jest zakup pojazdu jak najtańszego bez zagłębienia się w specyfikację i pozostałe koszty.
Zakup auta, cena

Podstawowym aspektem zakupu pojazdu branym pod uwagę przez przedsiębiorcę jest cena. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt iż jest to tak naprawdę tylko początkowy wydatek ponoszony przy zakupie pojazdu, na przestrzeni lat może się nawet okazać że nie był to wcale najwyższy wydatek. Trzeba pamiętać że samochód będzie użytkowany przez szereg lat, warto więc zwrócić uwagę na awaryjność i opinie innych użytkowników. Gwarancje udzielana przez producenta i dealera to kolejny drobny aspekt który trzeba mieć na względzie.

Silnik to podstawa

Z samym zakupem pojazdu wiąże się również podliczenie przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Podstawowymi kosztami są oczywiście koszty paliwa, im mniejsze zużycie tym tańsza jazda, a tym samym mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Aktualnie na rynku dostępne są auta z napędem benzynowym, dieslowskim oraz hybrydowe. Każdy z nich posiada swoje plusy i minusy.
I tak silnik benzynowy posiada prostą budowę, niskie są więc koszty serwisu i ewentualnych części zamiennych, istnieje możliwość dodania instalacji LPG, wydatnie zmniejszającej koszty paliwa, jest to szczególnie opłacalne w pojazdach pokonujących duże odległości, do wad takiego napędu zaliczyć można wyższe spalanie w porównaniu do silnika diesla, czyli wyższe koszty przejechania jednego kilometra, warto również zauważyć że nowsze jednostki posiadają bardziej skomplikowaną budowę więc koszty serwisowe w niektórych wypadach mogą być równie wysokie jak w silnikach diesla.
Kolejnym rodzajem napędu jest silnik diesla, do jego plusów z pewnością zaliczyć można niskie spalanie, brak potrzeby zakupu dodatkowych instalacji w celu obniżenia kosztów, do wad zaś zaliczyć można skomplikowaną budowę co może powodować większe koszty serwisu oraz części zamiennych. Napęd hybrydowy posiada szereg zalet, przede wszystkim niskie koszty paliwa związane z małym spalaniem, doskonałe charakterystyki zwłaszcza w mieście, do wad zaliczyć z pewnością można skomplikowanie konstrukcji co może być przyczyną wyższych kosztów serwisowych.

W związku z tym warto rozważyć czy kupując auto przeznaczone do pracy, warto inwestować w najnowsze rozwiązania techniczne w dziedzinie napędu czy jednak lepiej nie sprawdzą się najprostsze i jednocześnie najtańsze jednostki napędowe. Z pewnością pomocne będą opinie użytkowników a także niezależne testy dotyczące spalania.

Trwałość działa na korzyść

Samochód w działalności gospodarczej
Odwołanie się do opinii użytkowników jest również bardzo pomocne jeżeli chcemy poznać trwałość i bezawaryjność aut różnych marek, warto zapoznać się z takimi opiniami w internecie a także u zaprzyjaźnionego mechanika. Każda awaria auta to przestój w pracy i dodatkowe koszty które będzie musiała ponieść firma.

Do kosztów eksploatacyjnych zaliczyć również trzeba koszty spowodowane normalną eksploatacją auta, warto więc przyjrzeć się cenom poszczególnych części zamiennych, takich jak klocki hamulcowe, paski rozrządu, ponieważ ceny mogą się drastycznie różnić w zależności od marki i modelu auta.

Praca i co dalej

Ważnym aspektem jest zakończenie pracy danego modelu w firmie, auto po okresie amortyzacji i przejechaniu założonego przebiegu kończy swoją pracę i jest zastępowane. Warto wrócić uwagę na późniejsze ceny odsprzedawanych aut ponieważ mogą się znacząco różnić w zależności od marki i modelu. Co może przynieść firmie dodatkowe zyski nawet w momencie odsprzedaży auta.

Ostatnim elementem który warto wziąć pod uwagę jest aspekt trudno mierzalny pod względem finansowym, jest to prestiż marki samochodowej który jednocześnie pośrednio wpływa na prestiż naszej firmy. Warto więc i w tym aspekcie dokonać odpowiedniego wyboru który może się przyczynić do lepszego postrzegania naszej działalności przez potencjalnych klientów.

Artykuł przygotowany przy współpracy giełdą samochodową https://samochody.io.

Udostępnij

1 komentarz

  1. Leasinguję auta od kiedy pamiętam, bo to najkorzystniejsza opcja z punktu widzenia przedsiębiorcy. Teraz wziąłem sobie hybrydowego priusa i mam nowe auto w cenie niewygórowanej miesięcznej raty, którą i tak wrzucam w koszty.

Dodaj komentarz