Rodzaje i zadania nadwozi

0

Nadwozie jest tą częścią pojazdu samochodu, w której znajduje się kabina kierowcy i która, w zależności od rodzaju samochodu, służy do przewożenia pasażerów lub różnego rodzaju materiałów. Stanowi także ono zewnętrzną osłonę pojazdu, w jej skład wchodzą między innymi: błotniki, osłona silnika, osłona chłodnicy, zderzaki.

Co ważne nadwozie powinno charakteryzować się możliwie jak największą wytrzymałością, przy jak najmniejszym jego ciężarze. Winno być wykonane najprostszą technologią oraz odznaczać się estetycznym wyglądem. Wskazane jest aby środek jego masy znajdował się jak najniżej, a kształt nadwozia był tak dobrany, żeby współczynnik oporu powietrza był jak najmniejszy.

Najważniejszymi zadaniami nadwozia są: zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu podróży kierowcy i jego pasażerom oraz, w przypadku samochodów ciężarowych, zapewnienie optymalnych warunków przewozu ładunku.

Ze względu na pełnione funkcje nadwozie możemy podzielić na trzy części: osobową, silnika i załadunkową. W zależności od przeznaczenia pojazdu nadwozia dzieli się na następujące grupy: osobowe, autobusowe, ciężarowe i specjalnego przeznaczenia.

Udostępnij

Dodaj komentarz