Jak przygotować się do podróży?

0

Organizować podróż można na wiele sposobów. Są zwolennicy długich i dokładanych przygotowań oraz tacy, którzy tylko pakują plecak i zakładają go z myślą, że ,,jakoś to będzie’’, bez stresu i nerwów. Natomiast bez względu na to, którym typem podróżnika jesteś, istnieje kilka podstawowych zasad, o których nie możesz zapomnieć w trakcie przygotowań do podróży.

Jeżeli wybierasz się w podróż, powinieneś zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Dzięki temu będziesz miał pewność, że jesteś dobrze przygotowany. Nie ma znaczenia czy wybierasz się w podróż trwającą kilka dni czy kilka miesięcy. Pamiętaj przede wszystkim o aktualnym ubezpieczeniu, ważnym paszporcie oraz szczepieniach (szczególnie podczas wyjazdu w miejsca, gdzie zaszczepienie się np. przeciwko malarii jest wskazane). Może się okazać, że będzie Ci potrzebne międzynarodowe prawo jazdy oraz karta kredytowa. Dobrze zaplanuj wydatki. Zastanów się ile pieniędzy powinieneś wziąć ze sobą i jaka ich forma – gotówka czy karta płatnicza – będzie bardziej przydatna. Pamiętaj również o wizie, jeśli wybierasz się do państw, gdzie jest ona wymagana. Warto także, zadbać o swoje zdrowie i udać się do np. do dentysty. Szukanie dobrego stomatologa za granicą to nie najlepszy pomysł- dość kosztowny i stresujący. Dobrze spakuj apteczkę, nie zapomnij o specyfikach, które uchronią Cię np. przed poparzeniem słonecznym lub okażą się niezbędne przy dolegliwościach żołądkowych. Przygotuj ubrania odpowiadające panującym warunkom atmosferycznym, a także bądź gotowy na wszelkie pogodowe ,,niespodzianki’’ (deszcz, śnieg, mróz, upał – w zależności od strefy klimatycznej).

Jeżeli podróżujesz samolotem, nie zapomnij zważyć bagażu oraz wziąć biletów. W przypadku podróżowania autem, dokładnie sprawdź jakie obowiązują zasady ruchu drogowego (mandaty mogą być znacznie wyższe niż Polsce)! Warto także zrobić przegląd samochodowy, jeśli udajesz się w daleką podróż.

Inną kwestią jest dokładne zapoznanie się z panującą kulturą i obyczajami danego państwa. Aby nie doprowadzić do niemiłych lub żenujących sytuacji, przeczytaj co wypada a czego nie należy robić czy mówić w danym państwie. Weź ze sobą słownik – nie wszędzie uda Ci się porozumieć w języku angielskim. Zapisz potrzebne numery telefonów (na pogotowie, na policję, do ambasady itp.) jeżeli wybierasz się poza polską granicę.

Jeżeli wszystko zaplanujesz odpowiednio wcześnie, oszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu oraz nerwów. Dzięki temu podróż będzie przyjemnością, a niespodziewane sytuacje nie będą Ci straszne.

Udostępnij

Dodaj komentarz