Prowadzenie samochodu w ciąży może być bezpieczne ?

0

Ciąża to niesamowite przeżycie dla każdej kobiety. Dziewięć miesięcy poprzedzających przyjście dziecka na świat jest pięknym czasem oczekiwania i przygotowań. Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak pogodzić konieczny w tym okresie odpoczynek z wykonywaniem codziennych obowiązków.

Są kobiety, które nie chcą rezygnować ze swojego dotychczasowego stylu życia – w tym również z prowadzenia auta w ciąży. Należy pamiętać, że o ile w pierwszych dwóch trymestrach nie ma ku temu przeciwwskazań, to w ostatnich tygodniach ciąży kierowanie samochodem może być niebezpieczne. W trzecim trymestrze brzuch jest już dość duży, co powoduje uciskanie go przez pasy oraz krępowanie ruchów. Wówczas widocznie zmniejsza się motoryka kobiety.

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, dzięki którym podróżowanie samochodem w ciąży jest bezpieczne. Sprawdź, w jaki sposób możesz zadbać o Wasze wspólne dobro w czasie drogi.

Zapinaj pasy gdy prowadzisz auto w ciąży

Najważniejsze, aby przed jazdą zdjąć obszerne ubrania. Wtedy mamy pewność, że pas bezpieczeństwa będzie idealnie przylegał do ciała. Pas biodrowy musi znajdować się płasko pod brzuchem, a skośny – pod obojczykiem. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie adaptera do pasów dla kobiet w ciąży.

Zadbaj o prawidłową pozycję za kierownicą

Odsuń fotel tak, aby kierownica nie uciskała brzucha. Środkiem głowy powinnaś bez problemu dotknąć środka zagłówka. Z kolei plecy muszą dotykać oparcia, a ramiona być niemal całkowicie wyprostowane. Poleca się trzymanie rąk w pozycji „za dziesięć druga” lub „za piętnaście trzecia”. Oczywiście wszystko musisz ustawić według swoich preferencji – nie ograniczaj sobie ruchów, musisz mieć pełną kontrolę nad kierownicą.

Staraj się przewidywać sytuację na drodze

Rozglądaj się – patrz co dzieje się nie tylko przed maską auta, ale także dalej na jezdni/poboczu. Dzięki temu możesz szybciej zareagować na zbliżające się zagrożenie. Masz także możliwość uniknięcia zbyt gwałtownego hamowania oraz przyspieszania, co może zaburzyć komfort dziecka.

Unikaj sytuacji, które mogą Cię rozkojarzyć

Kategorycznie odłóż telefon komórkowy w czasie jazdy. Mowa tutaj także o systemie głośnomówiącym. O ile nie masz istotnych informacji do przekazania na temat swojego zdrowia – to unikaj plotkowania z partnerem/mamą/przyjaciółką, kiedy prowadzisz. Tematy ciążowe są oczywiście bardzo wciągające i emocjonujące, co może Cię niepotrzebnie rozkojarzyć. Lepszym rozwiązaniem będzie rozmowa w domu przy kubku gorącej herbaty.

Kontroluj swoje samopoczucie w czasie jazdy

Jeśli w trakcie ciąży wybierasz się w dłuższą podróż, zaplanuj sobie przerwy na rozprostowanie nóg oraz posilenie się. Najlepiej nie wyjeżdżaj z domu jeśli źle się czujesz. Unikaj podróżowania w słońcu, a także staraj się unikać korków i zatłoczonych ulic – stres może dodatkowo źle wpłynąć na Twoje samopoczucie. Dodatkowo – nadmierne stosowanie klimatyzacji grozi przeziębieniem.

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy

Najlepiej poproś męża/partnera, aby sprawdził sprawność auta i naprawił wszystkie usterki. Nie możesz stresować się w trakcie prowadzenia auta w ciąży brakiem paliwa, czy uciekaniem powietrza z opony. Wbrew temu, co pisze się w Internecie – kategorycznie nie odłączajcie poduszki powietrznej. W razie wypadku będzie zabezpieczeniem dla Ciebie i dziecka.

Pamiętaj, że nie jesteś w stanie wyeliminować wszystkich możliwych niebezpieczeństw czekających na drodze. Najważniejsze, abyś nie stanowiła zagrożenia sama dla siebie!

Udostępnij

Dodaj komentarz