Jak prawidłowo dbać o motocykl – kilka praktycznych porad

0

Zapewne zauważyłeś (lub zauważyłaś), że motocykliści dbają o swoje jednoślady niemal jakby były ich dziećmi. Jeżeli i ty chcesz zakupić ten pojazd, musisz wiedzieć jak o niego dbać. Jest to niezwykle ważne, ponieważ prawidłowo konserwowany jednoślad posłuży ci znacznie dłużej.

Czysty motocykl to nie tylko twoja wizytówka

Istnieją dwa typy motocyklistów. Pierwsi czyszczą swój jednoślad, bo muszą. Gdy jest cały oblepiony błotem, to aż wstyd na niego wsiąść. Przeważnie zbierają największy brud powierzchniowy, a dogłębne czyszczenie robią raz na miesiąc. Z kolei drugi typ dba o swój jednoślad niemal z nabożną czcią, korzystając z różnych specyfików dostępnych na rynku. I nie jest dla nich wystarczające pozbycie się jedynie brudu; dodatkowo dokładnie czyszczą plastikowe elementy, a na koniec polerują pojazd.

Może wydawać się to nieprawdopodobne, ale czysty motocykl to również zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Wielu z was zapewne pomyśli: „jakim cudem brak brudu może uratować mi życie?”. Odpowiedź jest bardzo prosta – podczas czyszczenia pojazdu, dokładnie widzisz czy poszczególne jego elementy są w pełni sprawne (na przykład czy łańcuch nie wymaga regulacji, a klocki hamulcowe wymiany) lub płyny eksploatacyjne nie wymagają uzupełnienia.

Jak prawidłowo dbać o motocykl – kilka praktycznych porad

Napój swój jednoślad

Jednym z podstawowych obowiązków motocyklisty jest kontrola poziomu oleju. W zależności od modelu jednośladu, określa się go przez specjalne okienko w obudowie silnika, bądź też przez zintegrowany z korkiem oleju bagnet. Braki należy uzupełnić takim samym rodzajem oleju, jaki znajduje się już w silniku. Gdy jednak nie posiadamy oleju o identycznych parametrach, zbiornik należy uzupełnić olejem o lepszych parametrach.

Kontroluj stan opon

Regularnie sprawdzaj stan opon. Najlepiej codziennie kontroluj ciśnienie, gdyż to właśnie ono decyduje o bezpiecznym prowadzeniu jednośladu oraz o komforcie jazdy. Dwie opony oznaczają mniejszą powierzchnię przylegania do podłoża, dlatego ich dobry stan w większym stopniu – niż jest to w przypadku samochodów – wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Ponadto pamiętaj, by opony dobierać pod względem przeznaczenia – innych będzie się używało do jazdy po miejskich ulicach, a innych po torze.

Inne elementy, którym należy się przyjrzeć w szczególności

l Zaciski hamulcowe. Jak każda rzecz, tak i hamulce ulegają niszczeniu, a dokładniej mówiąc, klocki hamulcowe oraz tarcze. W efekcie mogą one zanieczyścić miedzy innymi obręcze kół. Poza tym chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niesprawne hamulce to zwiększenie ryzyka wypadku. Zaciski hamulcowe powinno się czyścić, co wymaga wcześniejszego demontażu, przynajmniej raz na rok. Należy także pamiętać o kontrolowaniu stanu płynu hamulcowego.

l Łańcuch. Jego rolą jest przekazywanie mocy na podłoże. Nie może być zbyt luźny, gdyż podskakuje, ani zbyt napięty, gdyż grozi to jego zerwaniem. Ponadto nieoptymalnie naciągnięty powoduje szybsze zużycie między innymi skrzyni biegów. Powinno się go regularnie czyścić, a w razie konieczności prawidłowo napiąć.

Posiadanie motocykla to nie tylko zamiłowanie do tego typu pojazdów, ale również odpowiedzialność. Aby jazda nim była jak najbardziej bezpieczna oraz komfortowa, a także by pojazd służył nam na długie lata, należy o niego odpowiednio dbać.

Artykuł powstał we współpracy z Honda Plaza.

Udostępnij

Dodaj komentarz