Czy posiadanie CB radia jest legalne?

0

Najwięcej wątpliwości w kwestii posiadania (oraz użytkowania) CB radia bierze się z niewiedzy kierowców, która dotyczy zapisu rozróżniającego CB radio i komórkę. Polskie przepisy podają dokładną definicję telefonu komórkowego. Co za tym idzie – w świetle polskiego prawa definicja radia CB nie mieści się w definicji telefonu komórkowego. Można korzystać z radia nawet podczas jazdy, oczywiście zachowując wszelkie zasady ostrożności na drodze.

Istotne jest to, że nie potrzebujesz żadnego zezwolenia na posiadanie CB radia, oczywiście, jeśli posiadasz radio zgodne z przepisami obowiązującym w Polsce. Urządzenie musi spełniać wszelkie wymogi techniczne, np. działać tylko w zakresie konkretnych częstotliwości, tj. 26,96-27,41 MHz. Wszelkie informacje powinny być podane przez producenta i znajdować się na opakowaniu urządzenia. Jeśli zostaniemy zatrzymani przez funkcjonariusza Policji w sprawie użytkowania/posiadania CB radia (tak, policjant jest do tego upoważniony), powinniśmy okazać deklarację zgodności. Według polskiego prawa wożenie jej ze sobą nie jest konieczne, natomiast jeśli już znajdziemy się w takiej sytuacji, wtedy wystarczy przedstawić fabryczną naklejkę z tyłu urządzenia, udowadniającą zgodność z polskimi przepisami. Możemy być ukarani grzywną, jeżeli urządzenie nie spełnia określonych warunków technicznych.

Jeśli wybierasz się za granicę koniecznie sprawdź jakie przepisy dotyczące posiadania CB radia obowiązują w państwie, do którego się udajesz. Zwróć uwagę, że niekoniecznie muszą być one takie same jak w Polsce. Jeśli chcesz uniknąć mandatu, warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi CB radia danego kraju. Co więcej, przepisy te w krajach Unii Europejskiej są zazwyczaj znacznie bardziej rygorystyczne. Szczegółowe zapoznanie się z przepisami, np. takim jak zakaz wykorzystywania modulacji AM, pozwoli Ci uniknąć grzywny, które nie ukrywajmy są bardzo wysokie. Za użytkowanie z CB radia w Austrii można zapłacić mandat nawet w wysokości 4 tys. złotych.

W Polsce kanałem do komunikacji jest numer 19, a za granicą trzeba przełączyć się na kanał nr 28, tak aby nie zakłócać lokalnych rozmów.
Zwięźle i na temat – CB radio jest w Polsce legalne. Zarówno jego posiadanie, jak i użytkowanie. Pamiętaj jedynie, aby kupić CB radio od zaufanego sprzedawcy, tak aby przy kontroli nie okazało się, że sprzęt, który posiadasz, jest nielegalny.

Udostępnij

Dodaj komentarz