Czy wiesz, jak powinien zachować się świadek kolizji lub wypadku?

0

Wiesz, jak powinien zachować się świadek kolizji lub wypadku drogowego? Czego nie wolno ci zrobić, a o co koniecznie musisz zadbać? Przeczytaj i bądź przygotowany na krytyczne sytuacje.
Co robić w chwili, gdy jesteś świadkiem wypadku drogowego lub kolizji? Wielu z nas daje się ponieść emocjom, niekiedy powoduje człowiekiem lęk, że zrobi coś źle czy niezgodnie z prawem. Tymczasem, jako świadek takiego zdarzenia powinieneś zadbać szczególnie o tym, że masz obowiązek niesienia pomocy poszkodowanym, a w razie nieudzielenia poszkodowanym pomocy możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Wypadek drogowy? Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo

Jeśli jesteś świadkiem wypadku samochodowego, musisz zadbać o bezpieczeństwo, zarówno osób poszkodowanych, jak i innych uczestników ruchu i oczywiście swoje. Jeśli osoby poszkodowane w wypadku samochodowym nie są w stanie samodzielnie opuścić samochodów i wezwać pomocy, powinieneś pomóc, aczkolwiek nie możesz narażać własnego życia i zdrowia. Zanim zaczniesz udzielać pomocy doraźnej, powinieneś zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz uszkodzone pojazdy. Dlatego, wyłącz silniki pracujących po zdarzeniu silników, wyjmij kluczyki ze stacyjki, to zapobiegnie samozapłonowi. Oznacz miejsce wypadku, postaraj się zabezpieczyć możliwość bezpiecznego zatrzymania się lub ominięcia rozbitych aut.

sprawca-kolizji

Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc osoby, które jako kolejne zjawią się na miejscu wypadku. Możesz na przykład poprosić innych kierowców o ustawienie ich aut za i przed miejscem zdarzenia i włączenie świateł awaryjnych, co na pewno skutecznie zwraca uwagę kierowców i skłoni ich do zachowania większej ostrożności. Po zabezpieczeniu miejsca, wezwij pomoc. Wystarczy zadzwonić pod 112 lub na pogotowie, aby powiadomione zostały wszystkie służby, takiej jak policja czy straż pożarna. Powinieneś podać maksymalnie dużo informacji na temat stanu poszkodowanych, ich liczby i miejsca zdarzenia. Jeśli otrzymasz od odpowiednich służb polecenie, powinien je wykonać.

Warto poświęcić kilka chwil w roku na doskonale umiejętności związanych z pierwszą pomocą. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz uczestniczyłeś w kursie i co z niego pamiętasz? Umiałbyś pomóc komuś, kto potrzebuje takiej pomocy?

Uciekający sprawca wypadku

Może się zdarzyć, że będziesz świadkiem wypadku, którego sprawca uciekł. Istnieje coś takiego, jak obywatelskie zatrzymanie, ale tutaj też naczelną zasadą jest nie narażanie życia i zdrowia własnego oraz innych. Uciekający sprawca nie robi tego bez celu, najczęściej ma jakiś powód do ucieczki, czyli na przykład jest pod wpływem alkoholu. Niewielu kierowców decyduje się na ucieczkę pod wpływem szoku. Jeśli więc zachowanie sprawcy budzi twój niepokój, zrezygnuj z prób zatrzymania go za wszelką cenę. Zapisz za o jak najwięcej szczegółów, czyli markę, model i kolor samochodu, jego numer rejestracyjny, zapamiętaj szczegóły dotyczące wyglądu kierowcy. To informacje, które zainteresują kierowcę i pomogą funkcjonariuszom znaleźć sprawcę.

sprawca-wypadku

Reaguj nawet wtedy, gdy jesteś świadkiem niewielkiej kolizji, a jeden z jej uczestników wydaje się być pod wpływem alkoholu. Pamiętaj, że nie ma przyzwolenia na jazdę po alkoholu.

Kolizja lub drobna stłuczka? Również możesz pomóc

Kolizja lub drobna stłuczka, lekko uszkodzony samochód? Możesz pomóc, zwłaszcza wówczas, gdy kierujący i świadkowie wymieniają się doświadczeniami, a ktoś zwróci się do ciebie o to, abyś wystąpił w roli świadka. Najczęściej człowiek odmawia, nie chce się mieszać, podawać swoich danych, jednak nie powinieneś odmawiać, zwłaszcza jeśli do stłuczki doszło na twoich oczach. Jeśli widzisz, że ktoś pod marketem uszkodził drugie auto i próbuje uciec, zapisz jego numer rejestracyjny i przekaż poszkodowanemu. Takie zdarzenia podlegają ściganiu z urzędu nawet jeśli nie ma ofiar śmiertelnych.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała pomoc drogowa Speed-Bus Dariusz Mazur z Lublina zajmująca się transportem i holowanie aut oraz auto pomocą.

Udostępnij

Dodaj komentarz