Pisk opon – czas na zmianę

1

Gdy temperatury za oknem stają się coraz niższe, kierowcy zastanawiają się kiedy zmienić opony na zimowe. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy trzymają się zasady, że z opon letnich korzystamy przy dodatnich temperaturach, natomiast opony zimowe zakładamy, gdy temperatury spadną poniżej 0 st. C. Warto stosować się do tych zasad, ponieważ opony letnie i opony zimowe wykonane są z innych rodzajów gumy, a co za tym idzie, ich właściwości są dostosowane do określonych warunków panujących na drodze.

Uniwersalna zasada

Opony zimowe, wykonane z odpowiedniej mieszanki gumy, zaliczane są do opon miękkich. Dzięki temu są bardzo elastyczne w niskich temperaturach. Ta właściwość jest niezwykle ważna zimą. Gdy temperatury przekroczą +15 st. C, opony zimowe intensywnie się nagrzewają, co zmniejsza ich przyczepność do podłoża. Przez to jazda może być utrudniona i staje się niebezpieczna, gdyż auto będzie wolniej reagowało na polecenia kierowcy. Ponadto używanie opon zimowych, gdy temperatury są wysokie, powoduje ich szybsze zużycie. Najlepszym momentem na wymianę opon na zimowe jest temperatura +7 st. C. Jeśli taka temperatura utrzymuje się kilka dni i prognozowany jest jej spadek, warto założyć już opony zimowe.

Bieżnik ważna rzecz

Zasadniczą różnicą w budowie opon zimowych, oprócz użytej mieszanki gumy, jest bieżnik. Jego budowa i konstrukcja gwarantują komfortową i bezpieczną jazdę.

W oponach zimowych bieżnik ma szerokie, lamelowe rowki oraz duże kostki. Dzięki takiej budowie opony lepiej funkcjonują w zimowych warunkach pogodowych, ponieważ odprowadzają większą ilość śniegu, błota pośniegowego czy wody. Tak skonstruowany bieżnik stawia duży opór na śniegu, co zapewnia bardzo dobrą przyczepność opony, a dzięki temu bezpieczną jazdę.

Jak wybrać opony zimowe?

Przy wyborze opon zimowych należy uwzględnić wielkość samochodu oraz pojemność silnika. Dla samochodów o dużej masie i dużej pojemności silnika, zalecane są opony twarde, które są trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast dla małych aut zalecane są najczęściej standardowe opony zimowe.

Drugim kryterium jest rodzaj nawierzchni, po jakiej będziemy jeździć. Jeżeli większość czasu będziemy poruszać się po mieście, polecane będą inne opony, niż w przypadku częstych wyjazdów w długie trasy.

Nie odkładaj na później

Zmiana opon na zimowe jest bardzo ważna. Od tego zależy bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych. Dlatego nie warto zwlekać z wymianą opon do momentu opadu pierwszego śniegu. Opony zimowe nie zniszczą się tak bardzo, gdy będziemy ich używać jeszcze w temperaturach 0 – 7 st. C. Czekanie do pierwszych przymrozków prawdopodobnie opóźni zmianę opon, ze względu na duże kolejki w serwisach.

Zaoszczędźmy sobie nerwów i zadbajmy o bezpieczną jazdę w zimowych warunkach odpowiednio wcześniej.

Udostępnij

1 komentarz

  1. W żony seicento pisk opon występuje na szczęście tylko na zakrętach:) Asia mówi że wstyd, a ja jej że ruszam z piskiem opon, jak autem sportowym i że ludzie podziwiają i zastanawiają się czy mam silnik porsche wstawiony:) W moim „grandziaku” jutro jestem umówiony na wymianę z zimowych na letnie, chociaż niektórzy mówią że po co wymieniać teraz jak już koniec lata. O dziwo żadnych pisków nie ma podczas jazdy.

Dodaj komentarz