Co oznacza szum w czasie jazdy? Pamiętaj, że sprawny samochód nie hałasuje, a szum, nawet niepozorny, nie powinien być lekceważony. Każdy podejrzany odgłos wydawany przez auto czy to w czasie jazdy, czy to w czasie pracy na biegu jałowym, powinien być dokładnie sprawdzony.
Szum w czasie jazdy to sygnał ostrzegawczy dla kierowcy, oznaczający, że pojawił się problem, który trzeba wyeliminować, zanim nastąpi eskalacja awarii. Szum nie tylko przeszkadza, ale bywa sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego, pojawił się problem, z którym trzeba się uporać.
Najpierw sprawdź uszczelki w drzwiach
Najpierw sprawdź uszczelki w drzwiach, które odpowiadają między innymi za ochronę akustyczną wnętrza samochodu. Zużyte lub uszkodzone powodują, że do środka dostaje się więcej dźwięków, które mogą niepokoić, zwłaszcza szum powietrza pojawiający się podczas jazdy z większa prędkością. Uszczelki należy dokładnie obejrzeć, a sparciałe lub popękane należy po prostu wymienić. Aby uszczelki długo służyły pielęgnuj je. Utrzymuj w czystości i konserwuj preparatami do uszczelek.
Sprawdź szyberdach i szyby
Sprawdź szyberdach i szyby w swoim samochodzie. Niepokojący szum w czasie jazdy może pojawiać się z powodu uszkodzenia lub obluzowania uszczelek szyberdachu. To należy sprawdzić dokładnie i również wymienić uszkodzoną lub zużytą uszczelkę. Niedomknięte szyby boczne, przednie i tylne, mogą powodować powstawanie szumu w czasie jazdy. Czasem nie pomaga zamykanie szyby, która jakby opada o kilka milimetrów. Wydaje się, że jest zamknięta, ale mimo wszystko tworzy się szczelina, przez którą do kabiny dostaje się powietrze. Należy tu dokładnie sprawdzić sposób mocowania szyby w dolnej szybie oraz prowadnice.
Szum powodowany przez bagażnik lub antenę dachową
Powodem powstawania niepokojącego szumu może być bagażnik lub antena dachowa. Bagażnik dachowy można zdjąć, gdy nie jest potrzebny, albo sprawdzić, czy na pewno jest dobrze zamocowany. Od kształtu anteny i sposobu jej mocowania zależy, czy będzie generowała irytujący szum. Zadbaj o odpowiednie mocowanie, ale też pomyśl nad bardziej opływowym kształtem lub odpowiednim kącie nachylenia.
Szum dochodzący od podwozia, zwiększający się wraz z prędkością
Niepokojący jest szum od strony podwozia, który zwiększa się wraz z prędkością. Może to być sygnał, że masz zbyt małe ciśnienie w kołach. Możesz to sprawdzić na stacji paliw, za pomocą wskaźnika, a jeśli jest nierównomierne lub za niskie, możesz je po prostu wyrównać. Jeśli z koł schodzi powietrze, odwiedź zakład wulkanizacyjny, ponieważ najprawdopodobniej masz opony do naprawy. Możesz mieć też skrzywioną lub uszkodzona felgę.Pamiętaj, że niektóre opony wytwarzają więcej hałasu, to zależy od rodzaju bieżnika i gumy użytej do produkcji. Poziom hałasu podawany jest przez producenta, co należy sprawdzić podczas zakupu opon.
Inną przyczyną szumu od podwozia, z okolicy kół, może być łożysko koła, które zużywa się po przejechaniu od 100 do 150 tysięcy kilometrów. Fakt, że ich żywotność uzależniona jest od sposobu eksploatacji auta. Znaczenie ma tutaj również prawidłowo ustawiona geometria kół. O szumie łożysk świadczy hałas wzmagający się podczas pokonywania zakrętów i przy większych prędkościach. Jest to charakterystyczny, metaliczny dźwięk, który narasta i przechodzi w charakterystyczne wycie, którego nie sposób pomylić. Nie zawsze uszkodzone są oba łożyska, czasem szum może dochodzić z jednej strony samochodu. Wymieniasz jednak oba równocześnie.
Szum dobiegający od skrzyni biegów oznacza kłopoty z łożyskiem oporowym sprzęgła
Szum dobiegający od skrzyni biegów oznacza kłopoty z łożyskiem oporowym sprzęgła, które trzeba będzie wymienić w warsztacie. Jeśli szum z okolicy skrzyni biegów pojawia się podczas jazdy, niezależnie od przełożenia, oznacza, że do wymiany są łożyska przekładni. Sugeruje to szum zwiększający swoje natężenie podczas przyspieszania i hamowania silnikiem. Szum narasta w coraz głośniejszy hałas, a to oznacza, że koniecznie trzeba pojawić się w serwisie, który dokona naprawy.
Niewielkie szumy mogą sugerować poważne awarie, dlatego nawet jeśli nie do końca ci one przeszkadzają, to nie lekceważ ich, bo mogą przerodzić się w dużo poważniejszą i droższą w naprawie awarię.
Autor artykułu:
Artykuł przygotował Auto Serwis Premium Przemysław Kamiński z Kowal koło Gdańska.
1 komentarz
Może zainteresuje Was temat wygłuszania samochodu 🙂 Często takie hałasy da się wyeliminować 😉