Obowiązki sprzedającego samochód

0

Zarówno sprzedaż jak i kupno samochodu wiąże się z szeregiem formalności. Jak zapewnić sobie spokojną przyszłość po sprzedaży samochodu? Oto kilka prostych rad.

Zadbaj o umowę kupna-sprzedaży samochodu.

W umowie powinny znaleźć się dane sprzedającego i kupującego. Przede wszystkim poproś o dowód osobisty osoby, której sprzedajesz samochód, sprawdź czy dane zgadzają się z tymi podanymi w umowie.

Ze względu na wymagania wydziału komunikacji zamieść szczegółowe dane samochodu, w tym jego przebieg oraz rocznik. Ponadto, koniecznym elementem umowy jest kwota sprzedaży, bowiem bez niej jest ona nieważna. Pamiętaj by nie ukrywać wad samochodu.

Umowa może być sporządzona na papierze, o ile spełnia wymóg czytelności, zawiera tę samą treść, co oficjalna i znajduje się tam data oraz podpisy kupującego i sprzedającego.

Udaj się do wydziału komunikacji.

Masz na to 30 dni, a usługa jest bezpłatna. Pobierz zaświadczenie i zachowaj je wraz z resztą dokumentów, w tym umową kupna-sprzedaży. Kiedy nowy nabywca samochodu złamie prawo, to do ciebie policja skieruje wezwanie, dlatego dokumenty te są niezbędne przy udowadnianiu swojej niewinności.

Odwiedź swojego ubezpieczyciela.

W ciągu 30 dni od podpisania umowy powiadom ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu, a także podaj dane nowego właściciela. Zwrot za składkę otrzymasz tylko wtedy, jeśli nabywca zdecyduje się na własne ubezpieczenie samochodu i podpisze wypowiedzenie polisy OC.

Sprawa z AC wygląda nieco inaczej, ponieważ nie przechodzi ono bezpośrednio na nabywcę. Po zgłoszeniu sprzedaży samochodu otrzymasz zwrot za każdy niewykorzystany dzień polisy poczynając od kolejnego dnia po sprzedaży.

Rozlicz podatek w urzędzie skarbowym.

Ten punkt dotyczy cię jedynie w sytuacji, gdy byłeś właścicielem samochodu nie dłużej niż pół roku. Ważny jest tu termin kupna oraz sprzedaży, z racji tego, że owy półroczny okres liczony jest od końca miesiąca, w którym samochód został kupiony!

Złóż PIT.

Gdy sprzedajesz samochód nie obowiązuje cię PIT-37, a PIT-36. Kwota wzbogacenia wynosi tyle, ile różnica między ceną kupna i sprzedaży samochodu, nie licząc przy tym wszelkich kosztów poniesionych np. z modernizacją czy naprawą auta. Wtedy całą kwotę możesz dodać do ceny kupna. Nawet jeśli nic nie zyskałeś na sprzedaży, musisz rozliczyć ten sam PIT.

Udostępnij

Dodaj komentarz