Myjnia automatyczna czy myjnia ręczna?

1

Nie ma wątpliwości, iż regularne mycie i woskowanie samochodu ma wpływ na trwałość i kondycję lakieru. Zbierające się w różnych zakamarkach sól, piasek i zanieczyszczenia przyspieszają niszczenie lakieru i nadwozia. Jak więc myć samochód? Samemu? Czy korzystać z myjni samochodowej – bezdotykowej automatycznej, ręcznej?Jeśli myjemy samochód samodzielnie pamiętajmy o używaniu w tym celu myjek z mikrofibry lub, co bardziej zalecane szczotek z naturalnego włosia. Jeśli nasz wybór padł na myjnię bezdotykową, to jest to sposób mycia samochodu, tyleż bezpieczny, co niedokładny. Zaś mycie samochodu ponownie lakierowanego może skutkować złuszczeniem się lakieru z powodu zbyt wysokiego ciśnienia wody.

Najwygodniejszym sposobem mycia, zdaje się być myjnia automatyczna – jest ona jednak najbardziej inwazyjna. Potężne szczotki działają na lakier z dużą siłą, dlatego jeśli nabiorą piasku, uderzają nim w całe nadwozie.

Najbezpieczniejsze, najdokładniejsze, ale i najbardziej czasochłonne, więc i najdroższe jest mycie w myjni ręcznej.
To bezdyskusyjny zwycięzca porównania, pod warunkiem, że wykonane w profesjonalny sposób, przy użyciu miękkich szczotek i dobrych kosmetyków daje najlepszy efekt.

Jeśli mamy wątpliwości, czy myć samochód zimą to zachęcamy do tego, bowiem sól, którą posypywane są drogi ma negatywny wpływ na podwozie i karoserię auta. Dlatego w zimie auto powinno się myć częściej niż latem. Umyty samochód wymaga od nas jeszcze pewnej pracy. Wszystkie uszczelki otworów drzwiowych wycieramy do sucha. Następnie smarujemy je specjalnym preparatem (np. olejem silikonowym). Tak zabezpieczone uszczelki nie przykleją się do nadwozia na mrozie. Z kolei w każdy bębenek zamka wstrzykujemy porcję środka wypierającego wilgoć i jednocześnie smarującego precyzyjne elementy poszczególnych zapadek. Zamki będą wtedy działać poprawnie nawet podczas silnego mrozu.

Podsumowując.

Automatyczna myjnia samochodowa

Zalety: Szybkość mycia, możliwość wysuszenia nadwozia, możliwość płukania podwozia.
Wady: ryzyko uszkodzenia wystających elementów nadwozia, niedokładność, przyspieszenie zużycia i rysowanie lakieru przez szczotki.

Bezdotykowa myjnia samochodowa

Zalety: szybkość mycia, możliwość wyboru wielu programów, od płukania czystą wodą, po mycie z woskowaniem, komfortowa praca wygodną lancą, możliwość wypłukania progów, nadkoli i trudno dostępnych zakamarków.
Wady: usuwa tylko lekkie zabrudzenia, ryzyko uszkodzenia lakieru lub zalania wnętrza strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem.

Ręczna myjnia samochodowa

Zalety: dokładne mycie zakamarków, usuwanie zaschniętego brudu, możliwość doboru kosmetyków, zazwyczaj możliwość płukania podwozia.
Wady: ryzyko powstawania rys na lakierze, najbardziej czasochłonne zajęcie.

Udostępnij

1 komentarz

  1. Szczerze mówiąc to dla mnie najlepsze jest samodzielne mycie samochody i dbanie o niego, a już na pewno nie myjnia automatyczna, teraz te kosmetyki samochodowe są w dobrych cenach, ja mam z chemiczna-hurtownia.pl dużo pozamawiane i ostatnio sobie kolekcję o mleczko polerskie farecla g10 finishing compound wzbogaciłem- średnia półka cenowa a jakość świetna więc ja myjnię odpuszczam

Dodaj komentarz