Zima jest najbardziej niesprzyjającą porą roku dla kierowców. Śnieg, gołoledź, czy szybko zapadający zmrok mogą przysporzyć niemało kłopotów podróżującym samochodami. Gdzie wobec tego zdecydować się na mycie auta zimą?
W tym okresie kłopotliwe staje się także dbanie o stan techniczny pojazdu. Należy pamiętać, że każde auto przed sezonem zimowym powinno przejść gruntowny przegląd. Nikt nie chce w połowie trasy zastanawiać się przy kilkustopniowym mrozie, dlaczego samochód odmówił posłuszeństwa. Oczywiście – nie każdą sytuację da się wcześniej przewidzieć, ale zadbajmy o to, aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek na drodze.
Gdzie umyć samochód zimą?
Rozsypywane zimą na drogach sól oraz piasek przyczyniają się do niszczenia karoserii samochodów – podwozia, felg aluminiowych, wszelkich elementów plastikowych, a także lakieru. Materiały używane do odśnieżania często zatrzymują się i zalegają w zakamarkach auta, tym samym powodując jego wyniszczanie. Zważając na to, warto dbać o kosmetykę pojazdu nawet zimą. Gdzie umyć samochód zimą czyli wtedy, kiedy na dworze przez dłuższy czas utrzymują się niskie temperatury?
Zimą przed przystąpieniem do mycia samochodu, należy najpierw oczyścić pojazd z nagromadzonego na nim śniegu. Dzięki temu w trakcie szorowania lakier nie zostanie porysowany. Wszystkie zamki powinny być odpowiednio zabezpieczone przed zamarznięciem. O tej porze roku, najlepszym rozwiązaniem wydaje się mycie ręczne – koniecznie w ciepłej wodzie! Po zakończeniu zabiegu trzeba obowiązkowo osuszyć auto. Korzystanie z myjni automatycznej jest polecane tylko wtedy, gdy temperatura na dworze jest dodatnia. Wówczas warto skorzystać dodatkowo z opcji woskowania – pozwoli to zabezpieczyć karoserię przed niekorzystnym działaniem soli.
Wyjazd na zaśnieżone drogi – o co zadbać?
- Niskie temperatury przyczyniają się do szybszego rozładowywania akumulatora. Należy kontrolować jego stan oraz w miarę możliwości pozwolić na jego całkowite naładowanie w trakcie podróży – warto wówczas zrezygnować lub ograniczyć korzystanie z radia, czy ładowarki samochodowej.
- Wymiana opon na zimowe jest konieczna. Na oblodzonej drodze nietrudno jest o poślizg.
- Chcąc zapobiec zamarzaniu drzwi, można wysmarować uszczelki specjalnym środkiem zawierającym wosk.
- Płyn do spryskiwaczy powinien być wymieniony na zimowy – w przeciwnym razie może dojść do zamarznięcia przewodów.
- Kolejna sprawa to dywaniki. Poleca się, aby były one suszone po każdej jeździe – zabieg ten pozwoli uniknąć gromadzeniu się wilgoci. Jeśli jest to zbyt czasochłonne, można rozważyć wymianę materiałowych dywaników na gumowe, z których wystarczy wylać wodę.
Zima, czyli niskie temperatury i złe warunki pogodowe to czas trudny dla kierowców. Podróżowanie w takich okolicznościach nie należy do przyjemnych i bezpiecznych. Dla naszych pojazdów okres ten także nie bywa obojętny. W związku z tym ważne jest, aby wówczas szczególnie dbać o ich kondycję. Mycie auta zimą nie jest niebezpieczne – wręcz odwrotnie! Dzięki zastosowaniu kilku prostych zabiegów, można wydłużyć czas, w jakim samochód będzie służył swoją niezawodnością.