Masz problem z uzyskaniem odszkodowania? Sprawdź, co zrobić!

0

Towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło Ci wypłacenia odszkodowania lub przeciąga termin rozpatrzenia wniosku? Przekonaj się, co możesz zrobić w takiej sytuacji. Poznaj kroki, które musisz podjąć, oraz instytucje, do których trzeba się zgłosić. Dochodź swoich praw, by uzyskać środki na leczenie bądź naprawę samochodu!

Rzecznik Praw Ubezpieczonych – jaką pełni rolę?

Istnieją różne powody, dla których właściciel pojazdu może skorzystać z pomocy Rzecznika Praw Ubezpieczonych. Popularny przykład to padnięcie ofiarą wypadku samochodowego i otrzymanie odmowy wypłacenia odszkodowania z OC sprawcy. Inny to zwlekanie z wypłaceniem odszkodowania (przekroczenie ustawowego terminu 30 dni na podjęcie decyzji) bądź wypłacenie go, jednak w zaniżonej kwocie. Przekonaj się, jakie inne problemy rozwiązuje Rzecznik Praw Ubezpieczonych: https://kioskpolis.pl/z-jakimi-pytaniami-warto-zglosic-sie-do-rzecznika-praw-ubezpieczonych/.

W jaki sposób rzecznik może Ci pomóc? Co prawda nie ma mocy, by cofnąć krzywdzącą w Twojej ocenie decyzję towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak ma prawo ją zakwestionować. Powinieneś dostarczyć dowody świadczące o tym, że odszkodowanie Ci się należy lub straty wyniosły więcej, niż wypłacił ubezpieczyciel. Rzecznik je przeanalizuje i podejmie decyzję, czy i jak Ci pomóc. Może np. skierować sprawę do innych organów: Komisji Nadzoru Finansowego, prokuratury.

odzyskanie odszkodowania

Inne sposoby rozwiązania problemu

Poza skorzystaniem z pomocy Rzecznika Praw Ubezpieczonych możesz też podjąć inne kroki prowadzące do rozwiązania niekorzystnej sytuacji. Najłatwiejsze i najlepsze na początek jest złożenie skargi do wyższej instancji towarzystwa, czyli np. do Dyrektora Okręgu lub zarządu towarzystwa ubezpieczeniowego. Zanim skierujesz się do instytucji zewnętrznych, wykorzystaj wszystkie możliwe drogi pozasądowe. Zostały wyszczególnione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które otrzymałeś w momencie podpisywania umowy.

Sąd potraktuj jako ostateczność. Założenie sprawy wiąże się z opłatami, pilnowaniem terminów rozpraw, braniem wolnego w pracy i poświęcaniem czasu.

jak odzyskać odszkodowanie

Jak unikać problemów z wypłatą odszkodowania?

Zwłoka w wypłaceniu odszkodowania, odmówienie poszkodowanemu pieniędzy lub wypłacenie tylko części należnej kwoty mogą mieć różne podstawy. Towarzystwo ubezpieczeniowe postawione przed sądem najczęściej powołuje się na nieprzestrzeganie przez klienta Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Jeśli prowadziłeś samochód pod wpływem alkoholu, nie miałeś właściwych uprawnień lub dopuściłeś się „rażącego niedbalstwa” – np. zostawiłeś kluczyki w aucie, które zostało skradzione – stanie się to podstawą do odmowy lub zmniejszenia wysokości odszkodowania. Możesz przegrać sprawę.

Aby uniknąć problemów z wypłatą odszkodowania, stosuj się do zasad ukazanych w OWU. Pilnuj też terminów, które zostały przewidziane dla zgłaszania szkód. Są one dłuższe dla OC, lecz bardzo krótkie dla AC – niektóre towarzystwa wymagają bezzwłocznego kontaktu. Inne terminy dotyczą szkód powstałych w trakcie kolizji, inne zaś kradzieży czy awarii samochodu. Jeśli uważasz, że Twój ubezpieczyciel oferuje złe warunki, zmień go. Wykorzystaj internetową porównywarkę polis i znajdź ofertę atrakcyjną jednocześnie pod względem ceny i zakresu.

Udostępnij

Dodaj komentarz