Magia wyścigów Formuły 1

1

Wyścigi bolidów Formuły pierwszej uchodzą za najbardziej prestiżowe i widowiskowe wydarzenie w świecie motosportów. W rzeczywistości jednak Formuła 1, podobnie jak każda inna renomowana międzynarodowa liga sportowa, ma swoje zalety, ale także wady, które wpływają na jej widowiskowość i osiągane wyniki.

Dla uzyskania możliwie najlepszych wyników oglądalności w poszczególnych krajach skrajnie istotne jest, aby z krajów tych wywodzili się kierowcy. Ostatecznie większość kibiców śledzących Formułę 1 wspiera konkretnych kierowców, dopiero w drugiej kolejności marki. Oczywiście konstruktorzy także rywalizują między sobą o równie ważne zwycięstwo dla zespołu inżynierów – sam kierowca bez bolidu i zespołu mechaników nie znaczy bowiem w tym kosztownym i dość zamkniętym motosporcie zbyt wiele. Najczęściej więc do sukcesu zespołu potrzebny jest bardzo dobry kierowca, tak samo jak szybki i bezbłędny kierowca potrzebuje szybkiego samochodu, który będzie niezawodny na większości tras w sezonie. Wszystko to sprawia, że chociaż w bolidzie siedzi tylko jeden człowiek, to całe wyścigi Formuły 1 są emocjonującą walką zespołową.

Nico Rosberg, Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Robert Kubica – wielkie nazwiska F1

Osoby bardzo długo przyglądające się tym wyścigom na pewno dostrzegają jednak, że dla medialnego i wizerunkowego wzrostu wartości tej dyscypliny najważniejsze są osobowości, charyzmatyczne i kultowe postacie wielokrotnych mistrzów. Dlatego wieloletni szef F1, Bernie Ecclestone, od dawna zabiega o wprowadzanie nowych, młodych i utalentowanych debiutantów z krajów, które do tej pory były w F1 raczej egzotycznym wydarzeniem. Wielu z tych kierowców ma oczywiście wsparcie w postaci własnego kapitału sponsorskiego – prowadzenie zespołu fabrycznego nawet kosztuje wiele milionów tygodniowo.

Niektórzy kierowcy mający wsparcie np. wielkich koncernów bankowych albo naftowych ze swojego regionu, mogą wchodząc do bolidu wnieść także nieco dodatkowego kapitału w ten sposób. Bardzo rozważnie więc każdy zespół co sezon zastanawia się nad ewentualną obsadą swojego bolidu – tym bardziej, że większość dysponuje tylko dwoma pojazdami. Zwyczajowo stawia się na jednego doświadczonego i jednego młodszego adepta, ale strategie zespołów mogą tutaj być skrajnie różne. Obserwowanie i analizowanie tych ruchów transferowych wśród kierowców Formuły pierwszej bywa nie mniej emocjonujące niż relacjonowanie ostatniego dnia okienka transferowego w piłce nożnej.

Nazwisko zawodnika może bardzo wiele zmienić w sposobie odbierania danej dyscypliny sportu przez cały naród. Dowodem może być tutaj Robert Kubica, który w ciągu trzech krótkich sezonów dosłownie rozkochał większość Polaków w Formule 1, która do tej pory oglądana była wyłącznie przez wąskie grono koneserów. Pojawienie się dobrego polskiego kierowcy w F1 miało więc dla całej Formuły wydźwięk także wizerunkowy, ekonomiczny i marketingowy. Często zawodnicy, którzy w Formule 1 odnosili wielkie sukcesy, po zakończeniu aktywnego ścigana w bolidach posiada wciąż ogromne wsparcie sponsorskie oraz zainteresowanie medialne, które w świecie wyścigów jest szalenie ważne. Pozwala to chociażby na kontynuowanie swojej sportowej pasji w innych kategoriach wyścigowych jak WRC, ERC czy WTTC, Porshe Cup i wiele innych.

Portal Portal-Sportów-Motorowych.pl  pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Udostępnij

1 komentarz

Dodaj komentarz