Jazda bez dowodu rejestracyjnego może skończyć się mandatem

5

Dowód rejestracyjny pojazdu jest dokumentem, który ma za zadanie potwierdzenie właściciela samochodu. Możemy w nim również znaleźć informacje takie jak szczegółowe parametry i właściwości auta oraz dane o wyposażeniu uzupełniającym. Ponadto w dowodzie rejestracyjnym powinny znaleźć się adnotacje odnoście zamontowania haka, zainstalowania instalacji gazowej LPG, a także, jeżeli istnieje taka potrzeba – dopisanie osoby współwłaściciela. Wszelkiego rodzaju zmiany w dowodzie można zrealizować tylko w urzędzie, w którym był on wydawany.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego – konsekwencje

Wszyscy kierowcy podlegają obowiązkowi posiadania oraz jeżeli zaistnieje taka potrzeba okazania, na żądanie organu kontrolującego dokumentów takich jak prawo jazdy, zaświadczenie o ubezpieczeniu oraz dowód rejestracyjny. Jazda bez dokumentów traktowana jest jako wykroczenie. Brak dowodu rejestracyjnego – jakie konsekwencje grożą w takim przypadku kierowcy? Brak dokumentów podczas kontroli, w tym również jazda samochodem bez dowodu rejestracyjnego po drogach publicznych , w strefach zamieszkania lub ruchu stanowi wykroczenie zgodnie z art. 95 ustawy Kodeksu Wykroczeń. Według załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, mandat za brak dowodu rejestracyjnego wynosi 50 zł. Taką samą opłatę będzie musiał uiścić kierowca za brak każdego z pozostałych dokumentów. Całościowo mandat za brak dokumentów nie może przekroczyć 250 zł grzywny.

Jak odzyskać dowód rejestracyjny, który został zatrzymany podczas kontroli policyjnej

W sytuacji, w której otrzymaliśmy mandat i zatrzymano nam dowód rejestracyjny, policjant wydaje wówczas pokwitowanie, w którym zawarte są przyczyny zatrzymania. Z takim zaświadczeniem w przeciągu 7 dni należy udać się na ewentualne naprawienie usterek, a następnie poddać samochód weryfikacji w stacji kontroli pojazdów. Następnie z dokumentem poświadczającym wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości udajemy się do odpowiedniego wydziału komunikacji. Zwrot dowodu rejestracyjnego w zamian za zaświadczenie ze stacji kontroli oraz policyjne pokwitowanie powinien nastąpić w przeciągu następnych 7 dni.

Udostępnij

5 komentarzy

  1. I tu niespodzianka, podobnie jest w przypadku, gdy samochód pożyczamy. Policjanta nie będzie interesowało, że nie nasz. Dowód ma być i tyle. Kolega zgubił papiery z samochodu wypożyczonego w Panek i faktycznie miał kłopot. W samej firmie mu nie zrobili, ale niestety z policją problemy były.

  2. A co w przypadku gdy nie mam przegladu i powiem ze kolega ostatnio jezdzil i on ma moj dowod rejestracyjny (oczywiscie mam prawko i OC).
    za brak przegladu grozi konfiskata dowodu ale ja go nie mam przy sobie..
    sprawdza wogole czy jest przeglad czy tylko policza 50zl za brak dowodu?
    wiec masło maslane – jak to jest?

Dodaj komentarz