Jak zaoszczędzić na paliwie?

0

W Polsce ceny paliw, mimo iż wahają się jak w kalejdoskopie, są dość wysokie w stosunku do zarobków. Przykład? Przeciętny Kowalski pracując za najniższą krajową w miejscowości oddalonej o ponad 20 km od swojego miejsca zamieszkania, co miesiąc zostawia na stacjach benzynowych średnio 400,00 zł. A są to raptem dwa tankowania „pod sam korek” w miesiącu.

Jeśli taki Kowalski chce zmniejszyć wydatki ponoszone na paliwo, musi wprowadzić w życie kilka rad, zmienić swój styl jazdy i pozbyć się starych przyzwyczajeń. Istnieje duża szansa na to, że z każdym kilometrem w jego portfelu będzie coraz więcej pieniędzy. W skali roku, oszczędności mogą wynieść kilkaset złotych.

Poniżej znajduje się lista 13 nawyków, do których warto zacząć się stosować już dziś.
1. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach
Regularnie, czyli raz na miesiąc, bowiem nawet lekkie niedopompowanie opon (0,5 bara) zwiększa spalanie paliwa aż o 4%. Dobrze napompowane opony zapewniają lepszą przyczepność, co jest nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale też gwarantuje wyższe bezpieczeństwo.

2. Zmień opony
Opony odpowiadają nawet za 20% zużycia paliwa samochodu. Ekologiczne ogumienie pozwala zaoszczędzić na paliwie nawet o kilka procent i obniżyć emisję CO2. Od kilku lat, na oponach widnieją etykiety UE, które zawierają informacje o parametrach bezpieczeństwa opony, a także pozwalają na porównanie opon pod względem przyczepności, oszczędności paliwa i poziomu hałasu.

3. Opróżnij bagażnik
Krótko: im lżejsze auto, tym mniejsze spalanie, dlatego warto wyrzucić z niego wszystko, co jest nie potrzebne. Dobrze też wiedzieć, że w średniej wielkości aucie każde dodatkowe 100 kg zwiększa zużycie paliwa o 6%.

4. Wymień olej na właściwy
Olej olejowi nie równy, zwłaszcza gdy mowa o samochodach. Producenci często zaznaczają, jaki olej jest rekomendowany do danego auta. Ważny jest nie tylko producent, ale i typ oleju. Użycie właściwego znacznie ułatwia pracę silnikowi i pozwala zaoszczędzić około 2% paliwa.

5. Pamiętaj o filtrze powietrza
Zanieczyszczony filtr ogranicza dopływ powietrza do komory spalania, a tym samym pogarsza dynamikę jazdy i zwiększa zużycie paliwa.

6. Wyłącz klimatyzację
Klimatyzacja napędzana jest silnikiem samochodu, a więc ciężej on pracuje, tym samym zwiększając zużycie paliwa.

7. Zamknij okna
Otwarty szyberdach lub okna zwiększają opór jadącego samochodu, a tym samym, wzrost spalania paliwa. Ich pozamykanie nie powinno dla nikogo stanowić problemu, chyba że akurat mamy gorące, parne lato…

8. NIE dla postojów na włączonym silniku
Stojący samochód z włączonym silnikiem niepotrzebnie zużywa dużo paliwa. W zmotoryzowanym świecie istnieje nawet niepisana zasada, że jeśli planujesz postój dłuższy niż 20 sekund, wyłączasz silnik.

9. Umiejętnie używaj pedałów gazu i hamulcu
Impulsywna jazda z częstym używaniem pedałów hamulca i gazu potrafi zwiększyć zużycie benzyny do 6%. Lepiej jeździć ze stałą prędkością, ruszać powoli i od razu wrzucać drugi bieg, a zwalniając, zdejmować nogę z gazu. W ten sposób można zaoszczędzić 2% paliwa.

10. Wrzuć na piątkę
Jazda na niskim biegu wymusza wyższe obroty silnika. Dlatego po osiągnięciu odpowiedniej prędkości, warto jak najszybciej przerzucić się na najwyższy bieg. To się na pewno opłaci.

11. Planuj trasę przejazdu
Przed wyruszeniem w drogę, warto wcześniej zaplanować trasę. Nie jest tu najważniejsza jak najmniejsza odległość, ale możliwość przejechania jak najbardziej płynnie. Jeżeli musimy pojechać z jednego krańca miasta na drugi, lepiej pojechać obwodnicą. Może to oznaczać nadłożenie kilku kilometrów, ale samochód i tak zużyje mniej paliwa.

12. Podążaj za tirem
Im mniejszy opór powietrza, tym bardziej ekonomiczna jazda. Niech samochód ciężarowy przedziera się przez gęste powietrze. Dzięki temu auta za nim, mogą jechać bez oporu, oszczędzając na paliwie.

13. Wspólna jazda
Jeśli istnieje taka możliwość, warto dojeżdżać do pracy wspólnie z sąsiadem, szwagrem, znajomym. Po co jeździć dwoma samochodami, skoro można jednym, oszczędzającym na benzynie i dbając jednocześnie o ekologię?

Udostępnij

Dodaj komentarz