Foteliki samochodowe

5

Dziecko w samochodzie wymaga szczególnej troski rodziców. Konieczne jest zadbanie o to, by było bezpieczne. Pasy bezpieczeństwa, montowane w autach, projektowane są dla dorosłych, dlatego dzieci wymagają dodatkowej ochrony. Zapewniają ją foteliki samochodowe.

Wybór fotelika
Rynek oferuje wiele fotelików dla dzieci. By wybrać najlepszy, należy dopasować go do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Większość producentów dzieli swoje produkty na kilka grup wiekowych, najczęstsze z nich to: foteliki dla niemowląt od 0 – 13 kg, montowane przeważnie tyłem do kierunku jazdy; foteliki od 1 – 3 lat (9 – 18 kg) oraz siedzenia podwyższające (dobrze, jeżeli są z oparciem) dla dzieci  o wadze od 15 do 36 kg.

Zanim zakupisz fotelik dla twojej pociechy, sprawdź, jak model, który rozważasz, sprawdza się w crashtestach (symulacjach wypadków samochodowych, oceniających jakość zabezpieczeń) – fotelik musi dostać minimum ocenę 3, byś miał pewność, że będzie dobrze chronić twoje dziecko. Upewnij się również, że wybrany fotelik da się zamontować w twoim aucie – nie każdy model pasuje do każdego samochodu. I wreszcie – zapoznaj się z instrukcją obsługi, opiniami i poradami ekspertów na temat konkretnego fotelika. Czytaj i sprawdzaj – lepiej poświęcić trochę czasu na wyszukanie informacji, niż później żałować, że się tego nie zrobiło.

Zgodnie z przepisami
Nowe przepisy zmieniające Ustawę Prawa o ruchu drogowym, regulują zasady przewożenia dzieci w samochodzie. Od 2015 roku dziecko od 135 cm wzrostu może podróżować na tylnej kanapie bez fotelika, na przednim siedzeniu – od 150 cm wzrostu. Dopuszczalne jest przewożenie dzieci (starszych niż 3-letnie) na kanapie bez fotelika, ale tylko w sytuacji, gdy są już tam zamontowane dwa foteliki i nie ma możliwości zamontowania trzeciego. Za niestosowanie się do przepisów kierowcy grozi mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

Wszyscy, którzy udają się z dziećmi za granicę muszą wiedzieć, że w krajach takich jak Austria, Bułgaria, Czechy, Francja, Estonia, Grecja, Holandia, Niemcy, Litwa, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Turcja i Włochy dzieci do 12 roku życia muszą podróżować na tylnym siedzeniu – nie mają prawa zajmować przedniego siedzenia.

Udostępnij

5 komentarzy

  1. Odpowiednio dobrany foteli samochodowy to inwestycja w bezpieczeństwo dziecka, nie można maluszka narażać na utratę zdrowa lub życia w czasie kolizji czy wypadku.

Dodaj komentarz