Bezpieczny rowerzysta na jezdni

0

Bezpieczeństwo na drodze zależy od wielu czynników. Wśród nich jest świadome uczestnictwo w ruchu drogowych, zarówno kierowców samochodów, motocykli, jak i rowerów.

W Polsce od kilku lat propagowane jest aktywne spędzanie czasu. Wiąże się to także z organizowaniem rodzinnych wycieczek rowerowych, jak i wielu imprez plenerowych, na których udzielane są informacje na temat zdrowego odżywiania, aktywnych rozrywek rodzinnych, a także informowania uczestników, o tym, jak być widocznym rowerzystą na drodze.

Dobre oświetlenie roweru

Najbardziej rozpropagowanym sposobem oznaczenia swojej obecności na drodze jest zamontowanie świateł. Rowery miejskie mają często fabrycznie zamontowane oświetlenie, ale w modelach sportowych musimy zadbać o nie sami. Ważne jest, aby zamontować światła z tyłu i przodu roweru. Dzięki temu, będziemy zauważalni zarówno dla pojazdów nadjeżdżającym z naprzeciwka, jak również dla tych za nami. Oczywiście powinniśmy pamiętać o ich prawidłowym zamontowaniu. Nie możemy skierować źródła światła do góry, bo nie poprawi to naszej widoczności, a oślepi innych uczestników ruchu. Możemy także dopasować jasność światła naszych lamp, dostosowując je do warunków, w jakich się poruszamy.

Odblaski rowerowe

Dzięki wielu akcjom społecznym jesteśmy świadomi wielu sposobów na poprawę widoczności na drodze. Dzięki, coraz bardziej popularnym, specjalnym taśmom odblaskowym, jesteśmy w stanie poprawić znacznie swoje bezpieczeństwo. Zostały one stworzone w bardzo uniwersalny sposób. Możemy zamontować je do ubrań, plecaków, koszyków, na ramę rowerową, a co najważniejsze zapiąć na nogawkach. Warto także zakupić kamizelkę rowerową, w szczególności jeśli będziecie poruszać się poza obszarem zabudowanym, gdzie znikome jest oświetlenie drogi.

Lusterka

Jednym z mniej popularnych sposobów na polepszenie bezpieczeństwa rowerzysty jest zamontowanie lusterek. Dzięki nim jesteśmy świadomi nadjeżdżającego z tyłu pojazdu i będziemy przygotowani na jego manewr wyprzedzania. Również my sami zyskamy większą mobilność i nie stworzymy niebezpieczeństwa na drodze. Chcąc ominąć przeszkodę na drodze, nie zajedziemy nikomu ścieżki ruchu. Możemy je zamontować zarówno na kierownicy, jak i przedniej części ramy.

Kaski i ochraniacze rowerowe

Oprócz tego, że możemy nosić odblaski i zadbać o dobre oświetlenie naszego roweru oraz swojej osoby, warto zainwestować w kask. Możecie sobie wmawiać, że są niewygodne i mało przewiewne, ale to nieprawda. Dzisiejsi projektanci dbają o to, aby kaski były lekkie i posiadały liczne otwory wentylacyjne. Dzięki specjalnym paskom nie spadną nam one z głowy, nawet przy jeździe po bardzo nierównym terenie. Żeby zniwelować liczbę uszkodzeń ciała, można dodatkowo zakupić ochraniacze na łokcie i kolana. Pomimo solidnego wykonania, dają dużą swobodę i komfort podczas jazdy rowerem. Większość ochraniaczy wyposażona jest także w odblaski, co dodatkowo poprawia naszą widoczność na drodze. Kaski i ochraniacze rowerowe chronią najbardziej narażone elementy ciała podczas upadku.

Im lepiej zadbamy o swoją widoczność, tym będziemy bezpieczniejsi na drodze. W Polsce nie ma wielu nieprzerwanych ścieżek rowerowych, dlatego też jesteśmy zmuszeni włączyć się do jazdy pomiędzy innych uczestników ruchu. Zadbajmy o to, aby ta aktywna forma spędzania czasu przynosiła nam frajdę i stwarzała zagrożenie na drodze. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, więc warto zainwestować w kilka z powyżej wymienionych rozwiązań.

Udostępnij

Dodaj komentarz