Auto powypadkowe czyli co to oznacza naprawdę?

1

Auto powypadkowe, to ogólnie rzecz biorąc samochód, który został uszkodzony w wyniku zdarzenia drogowego, w którym doszło do uszkodzenia elementów karoserii na skutek wypadku lub kolizji.
Dobrze, jeśli właściciel auta uszkodzonego w wyniku zdarzenia drogowego informuje o tym fakcie potencjalnego nabywcę, informując go równocześnie o skali uszkodzenia, bo ta może być różna. Auta bezwypadkowe lub powypadkowe to często pojazdy, których przeszłość widoczna jest gołym okiem, zwłaszcza, że w wielu przypadkach sprzedawcy zachwalają swoje auta jako bezwypadkowe, mimo, że gołym okiem widać, że samochód ma tego typu przeszłość. Słowo bezwypadkowy to słowo klucz dla potencjalnego kupca, jednak, coraz częściej dochodzą oni swoich praw przed sądem, jeśli okaże się, że auto zachwalane jako bezwypadkowe, było jednak mocno uszkodzone.

Szkoda parkingowa

Jeśli naprawa po szkodzie parkingowej polegała na lakierowaniu czy wymianie lub przymocowaniu uszkodzonego elementu, wówczas auto nadal nie jest powypadkowe, aczkolwiek warto o szkodzie parkingowej poinformować kupca. Auto, sprzedawane jako bezwypadkowe można oddać z powrotem do komisu, wyegzekwować od sprzedawcy instytucjonalnego, czyli komisu, zwrot zapłaconej sumy, ale trudniej to zrobić od osoby prywatnej, zwłaszcza, jeśli nie była ona pierwszym właścicielem auta. Dlatego też nie warto kłamać w tej kwestii podczas sprzedaży. Wszelkie uszkodzenia, w wyniku których konieczne były naprawy lakiernicze powinny być jasno opisane a klient powinien być o nich uprzedzony, zwłaszcza jeśli do uszkodzeń nie doszło w ruchu drogowym. Lepiej dmuchać na zimne i uprzedzić o uszkodzeniu i naprawie, zanim kupiec zacznie podejrzewać coś gorszego.

Auto po kolizji

Kiedy auto uczestniczyło w kolizji, a jednak nikt w nim nie odniósł obrażeń, właściciel może twierdzić, że auto jest bezwypadkowe, ponieważ w statystykach policyjnych stosuje się podział na wypadki, kiedy w zdarzeniu są zabici i ranni, lub kolizji, gdzie nikt nie odniósł obrażeń. Jeśli jednak auto po kolizji odniosło uszkodzenia wymagające naprawy to bez względu na to, czy brało udział w kolizji czy wypadku, jest autem powypadkowym.

Auto powypadkowe czyli co to oznacza naprawdę?

Auta po poważnych naprawach

Jeśli twój samochód miał na przykład przeprowadzone naprawy blacharskie z powodu korozji blach, to raczej poinformuj o tym nabywcę, który mógłby pomyśleć, że wymiana nastąpiła nie z powodu korozji, ale wypadku, wymiana elementów i tego typu naprawy nie obniżają wartości samochodu, tak samo jak wymiana istotnych elementów, takich jak na przykład silnik w samochodzie. Warto przechowywać na dowód takich napraw wszystkie faktury oraz dokumenty potwierdzające przebieg zamontowanej jednostki napędowej. Również wszelkie naprawy w ASO powinny być ujawnione przed kupującym.

Auto po kolizji z dzikim zwierzęciem

Pęknięcie przedniej szyby czy uszkodzenia elementów blacharskich po kolizji z dzikiem lub sarną to również uszkodzenia powypadkowe, a o takich lepiej poinformować nabywcę.
Trudno również ukrywać prawdę w momencie, gdy przeprowadzałam naprawy blacharskie po uszkodzeniach związanych z uszkodzeniami zrobionymi przez chuliganów, którzy porysowali cały bok auta gwoździem lub kluczem, co w konsekwencji oznaczało pomalowanie całego boku auta na nowo.

Wszelkie naprawy blacharskie mogą być przyczyną problemów ze sprzedażą auta. Lepiej nie ukrywać ingerencji w karoserię pojazdu, zwłaszcza, że dziś można bez problemu zmierzyć czujnikiem grubości lakieru, sprawdzając prawdomówność sprzedającego, który może narazić się w tym momencie na kłopoty.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała pomoc drogowa Eurohol z Krakowa oferująca całodobową pomoc drogową i holowanie aut osobowych, dostawczych i TIR

Udostępnij

1 komentarz

Dodaj komentarz