Czy warto inwestować w bogato wyposażoną apteczkę samochodową?

0

Apteczka pierwszej pomocy powinna być w każdym samochodzie. Co prawda, według kodeksu drogowego nie mamy obowiązku jej posiadać, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto ją mieć.

Każdy kierowca powinien skompletować odpowiednio wyposażoną apteczkę, którą umieści w aucie. Nie każdy wie, co powinna zawierać taka apteczka. O pomoc przy wyborze zawartości apteczki można zwrócić się do aptekarza. Z pewnością pomoże nam wybrać te elementy, które są niezbędne w apteczce pierwszej pomocy.

Koszt wyposażenia apteczki samochodowej wacha się w przedziale od 20 do 80 złotych.

Dobrze wyposażona apteczka powinna zawierać: wytrzymałe, jednorazowe rękawiczki; jałowe gaziki i gazy o różnych wielkościach; maseczkę do sztucznego oddychania; opaski uciskowe; plastry; przylepce; nożyczki ratownicze; chusty trójkątne i koc termoizolacyjny. Oprócz tych podstawowych materiałów opatrunkowych, warto do apteczki włożyć następujące rzeczy: światła chemiczne; flary (pomogą uwidocznić miejsce zdarzenia); maskę twarzową, przeznaczona do sztucznego oddychania (jest łatwiejsza w użyciu i efektywniejsza, w porównaniu do standardowej maseczki do sztucznego oddychania); siatkę opatrunkową Codofix w różnych rozmiarach; hydrożelowe opatrunki na oparzenia; opatrunki osobiste (takim opatrunkiem nazywa się bandaż do którego na jednym z końców przymocowana jest gaza opatrunkowa – na takim opatrunku znajduje się także druga gaza, która jest „ruchoma” i można ją dostosować do rozmiarów rany poprzez przesuwanie jej na całej długości bandaża); przydatna będzie także latarka. Tak zaopatrzona apteczka umożliwi szybkie i kompleksowe udzielenie pierwszej pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Apteczka samochodowa nie powinna zawierać żadnych leków. Noże, skalpele oraz igły także nie będą przydatne, a mogą być przyczyną niepotrzebnego zranienia. Opatrunki niejałowe oraz wata czy lignina również nie powinny znaleźć sie w apteczce.

Oprócz wyposażenia, ważne jest również samo opakowanie, czyli część zewnętrzna apteczki. Powinno być odpowiednich rozmiarów, w jaskrawym kolorze (aby łatwo było ją znaleźć w razie potrzeby) oraz powinna umieszczone w łatwo dostępnym miejscu. Wnętrze apteczki powinno być uporządkowane. Do każdego elementu musi być szybki i łatwy dostęp.

Nie ulega wątpliwości, że zainwestowanie w odpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową jest bardzo ważne. Jej zawartość możemy wykorzystać nie tylko podczas zdarzenia drogowego, ale także podczas biwaku, wycieczki czy w innych okolicznościach, w których będziemy potrzebować podstawowych środków opatrunkowych.

Warto zainwestować w pełne wyposażenie apteczki samochodowej. Na co dzień możemy jej potrzebować w różnych sytuacjach, nie tylko podczas zdarzeń drogowych. Każdy kierowca, posiadając w swoim samochodzie dobrze zaopatrzoną apteczkę, daje dobry przykład innym. Kierowcy powinni nawzajem się edukować w kwestiach wyposażenia swojego samochodu. Im więcej osób będzie mówić o realnych zagrożeniach jakie niesie ze sobą brak apteczki w samochodzie, tym więcej kierowców będzie mogło lepiej zadbać o bezpieczeństwo swoje i osób z nimi podróżujących.

Udostępnij

Dodaj komentarz