Wybierasz się za granicę? Sprawdź, jaką apteczką samochodową musisz dysponować w danym kraju

0

W Polsce posiadanie apteczki samochodowej nie jest obowiązkowe. Jednak w Unii Europejskiej są kraje, w których taki obowiązek istnieje. Warto dowiedzieć się przed wyjazdem do danego kraju, czy nie musimy mieć apteczki w samochodzie.

Apteczka samochodowa powinna znajdować się w każdym pojeździe. Nie ze względu na obowiązek prawny, ale dla bezpieczeństwa jego użytkowników.
Niektóre kraje, oprócz innych niezbędnych akcesoriów, wymagają także posiadania apteczki samochodowej. W tych państwach posiadanie apteczki jest obowiązkowe: Belgia, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Austria, Chorwacja, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania, Estonia, Czechy, Francja, Litwa oraz Słowacja. Brak apteczki może skutkować wysokimi mandatami, wystawianymi najczęściej w euro. Warto więc przed wyjazdem sprawdzić, czy dany kraj nie wymaga posiadania apteczki.

Większość państw, które wprowadziły obowiązek posiadania apteczki samochodowej, mają specjalne wytyczne, dotyczące jej zawartości. Wymagania te są zawarte w normie DIN 13164, która została opracowana przez Niemiecki Instytut ds. Normalizacji.

Apteczka samochodowa spełnia wymogi normy DIN 13164, jeżeli zawiera odpowiednie wyposażenie. Zaliczają się do niego: plastry, które będą miały wymiary 10×6 cm; plaster o długości 5 m i szerokości 2,5 cm. Potrzebny będzie także opatrunek indywidualny, wariant G oraz trzy sztuki bandaża osobistego w wariancie M. Według wymagań, konieczne jest też posiadanie ustnika do sztucznego oddychania, koca ratunkowego, nożyc ratunkowych oraz chusty opatrunkowej o wymiarach 60×80 cm i 96x96x136. Norma wskazuje także, aby w apteczce były bandaże elastyczne w ilości odpowiadającej ilości chust opatrunkowych i trójkątnych. W apteczce muszą się także znaleźć rękawiczki jednorazowe oraz chusteczki dezynfekujące. Wszystkie materiały opatrunkowe muszą być sterylne i posiadać odpowiednią certyfikację. Niezbędnym elementem wyposażenia apteczki samochodowej, według DIN, jest również instrukcja udzielania pierwszej pomocy, a także wykaz telefonów alarmowych, dostosowany do kraju podróży.

Do europejskich wymogów, jakie musi spełniać apteczka, zaliczony jest także kolor apteczki. Aby była ona zgodna z wymogami DIN, musi być w jaskrawym kolorze, wykonana z trwałego i wodoodpornego materiału.

Wybierając się w podróż samochodem do krajów europejskich, należy przedtem sprawdzić, jakie wymogi musi spełniać nasz samochód. Wiele krajów ma kompletnie inne wymagania, dotyczące wyposażenia, niż Polska. Jeśli podczas podróży chcemy uniknąć nieprzyjemności i mandatów, powinniśmy zabrać do swojego samochodu elementy wyposażenia, obowiązujące w kraju, do którego się udajemy. Pozwoli to na zbieranie tylko przyjemnych wspomnień z wakacji.

Udostępnij

Dodaj komentarz